تجارب جهانی

تراژدی حکمرانی آب؛ بازخوانی تجربه‌های دیگران در مقابله با بزرگ‌ترین چالش جهانی

تراژدی حکمرانی آب؛ بازخوانی تجربه‌های دیگران در مقابله با بزرگ‌ترین چالش جهانی
دیدگاه توسعه‌ای ما، نشأت‌گرفته از دیدگاه‌های توسعه‌ای دهه 20 تا 60 میلادی قرن گذشته است؛ یعنی دوران احداث پروژه‌های بزرگ آبی. در این دوران تعداد زیادی از این پروژه‌ها در نقاط مختلف جهان اجرا شد. این دیدگاه معتقد به مسلط ‌کردن انسان بر طبیعت به هر قیمتی است و حق حیات را برای موجودات دیگری که به آن آب وابسته هستند نادیده‌ می‌گیرد.

یافته‌های جدید جهانی: دریاچه‌های زمین سریعتر از اقیانوس‌ها و اتمسفر گرم می‌شوند!

یافته‌های جدید جهانی: دریاچه‌های زمین سریعتر از اقیانوس‌ها و اتمسفر گرم می‌شوند!

دریاچه‌ها تحت تاثیر تغییرات زیست محیطی جهانی آسیب‌پذیر هستند و به خوبی تاثیرات آب و هوا را بر روی موجوداتی که در این آب‌ها زندگی می‌نمایند، نشان می‌دهد. دمای سطح دریاچه به طور مستقیم و یا غیر مستقیم بر روی پدیده‌های بیولوژیکی، شیمیایی، فیزیکی حاکم بر دریاچه چون دمای ناحیه‌ی فتوسنتز، پایداری ستون‌های آب، بهره‌وری اولیه‌ی آب، تغییر انواع گونه‌های ماهی و تعلمل بین آن‌ها تاثیر گذار است.

راه حل نجات نه آسان است و نه ارزان

ریچارد استون در رشته های زیست شناسی و بیوفیزیک تخصص دارد، از سال 1991 نویسنده مجله ساینس است و جوایز زیادی را به علت مقاله هایش گرفته. او به تازگی در سفری به ایران سراغ دریاچه ارومیه رفت و اکنون مقاله ای درباره این دریاچه نوشته است؛

Lake Uromiyeh A Concise Baseline Report

UNDP is implementing a project on Conservation of Iranian wetlands. Urmia Lake, one of the Iranian wetlands is considered by UNDP as one of the project sites. UNDP, Iran has published a report on Urmia Lake entitled " Lake Uromiyeh: A Concise Baseline Report".

برنامه‌ريزي آبياري هوشمند يك تجربه موفق از كاليفرنيا مبتني بر فناوري‌هاي نوين

برنامه‌ريزي آبياري هوشمند  كاليفرنيا

آبياري هوشمند اولويت اول كشاورزان كاليفرنيا مي باشد. در این رابطه برنامه‌ها و فناوري‌هاي مختلفی وجود دارد که راندمان مصرف آب در آبیاری را افزایش می‌دهد ( آبیاری قطره‌ای و یا ميكرو یکی از این فناوري‌هاست).

دریاچه ارومیه، یکی از بزرگترین شگفتی های طبیعت

دکتر لورا استیونس

دکتر لورا استیونس استاد دپارتمان علوم زمین دانشگاه ایالتی کالیفرنیا فروردین سال 93 در رابطه با طرح احیای مرحله ای دریاچه ارومیه ( پارتیشنینگ) نامه ای برای کارگروه تخصصی تشکیل شده برای بررسی این موضوع ارسال کرد که در آن از ضرورت درس گرفتن از تجارب کشور آمریکا و تاکید بر احیای اکولوژیک دریاچه می‌گوید

نجات دریاچه بزرگ آب شور ایران

نجات دریاچه بزرگ آب شور در ایران

ریچارد استون در رشته های زیست شناسی و بیوفیزیک تخصص دارد، از سال 1991 نویسنده مجله ساینس است و جوایز زیادی را به علت مقاله هایش گرفته. او به تازگی در سفری به ایران سراغ دریاچه ارومیه رفت و اکنون مقاله ای درباره این دریاچه نوشته است؛

توقف تبدیل دریاچه ارومیه به کویر نمک در الویت زیست محیطی کشور است.

MONO LAKE

دریاچه مونو(Mono Lake) دریاچه ای کم عمق و با آب شور در ایالت کالیفرنیا است. عدم وجود خروجی باعث بالار فتن سطح نمک دریاچه و درنهایت قلیایی شدن آب دریاچه شده است . این دریاچه محیط زیست مناسبی برای میگوی آب شور بوده که در آبهای آن رشد نموده و همچنین اکوسیستم این دریاچه سالانه میزبان دومیلیون پرنده مهاجر است که از این میگوها تغذیه می نمایند.
سطح آب این دریاچه از زمان انتقال آبهای ورودی به این دریاچه به لس آنجلس رو به کاهش نهاده و اکوسیستم و حیات وحش آن را با خطر مواجه ساخته است. برای احیا و بازگرداندن آّب به این دریاچه از طرق قانونی کمیته ای تشکیل شده است .

Owens Lake

دریاچه Owens در دره اوانز در سمت شرقی صحرای نوادا درایالت کالیفرنیا واقع شده است. این دریاچه برخلاف بسیاری از دریاچه ها خشک شده در این حوضه و سایر حوضه های آبخیز همجوار که سابقه خشکی داشته اند ، تا سال 1924 به اندازه کافی آب داشته است. اما این دریاچه با شروع انتقال آب رودخانه اوانز به لس آنجلس، رو به خشک شدن نهاد . در حال حاضر علی رغم اینکه برخی از جریان های تغذیه کننده به دریاچه برگشت داده شده و دریاچه دارای آب است ولی در سال 2013، بعنوان بزرگترین منبع واحد از آلودگی گرد و غبار در ایالات متحده شناخته شد.

دریاچه سالتون( Sea Salton)

دریاچه Sea Salton در شمالی ترین بخش دلتای رود کلرادو واقع شده است و دریاچه امروزی ناشی از سیلاب عظیمی بود که در سال 3315 در این رودخانه اتفاق افتاد. این سیل به سازههای کنترل آبیاری در مکزیک نفوذ کرد و به سمت حوضه سالتون منحرف شد و 38 ماه در آن قسمت باقی ماند، و نهایتا شکل امروزی دریاچه را رقم زد.
در این گزارش، خلاصه ای از آنچه برای احیا دریاچه Salton Sea صورت گرفته، شرح داده شده است.تمامی پیشنهادات ارائه شده، بر مبنای التزام به قوانین اجتماعی، تامین آب با امنیت بالا و توسعه محیط زیست میباشند. به دلیل تردیدهایی که در رابطه با طراحی، ساخت، مسائل مربوط به زلزله، اجرای استاتیکی و هزینههای ساخت وجود دارد، تمامی طرحهای مطرح شده در این گزارش در حد ارزیابی و نه الزاما طرحهای انجام شدنی میباشند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - تجارب جهانی