دریاچه ارومیه، یکی از بزرگترین شگفتی های طبیعت

" من واقعاً از شنیدن طرح جدید برای دریاچه ارومیه متأثر شدم. من شخصاً نسبت به ارائه نظر کارشناسی در مورد اینکه بحران دریاچه چگونه باید کنترل شود امتناع می‌کنم، چرا که هیچ‌گاه شخصاً آنجا نبوده‌ام و احتمالاً نمی‌توانم تمامی پیچیدگی‌های ممکن درباره آن را درک کنم. اما آنچه که می‌توانم بگویم این است که هرگونه تغییر بزرگ مقیاس در دریاچه همچون پارتیشنینگ[۱] دریاچه به زیرحوضه می‌تواند منجر به یک فاجعه اکولوژیک گردد.

من و بسیاری دیگر، همواره به دریاچه ارومیه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شگفتی‌های طبیعت نگاه کرده‌ايم. درياچه اروميه گنجي براي ايران محسوب گرديده، و بايد به عنوان يك گنج نيز از آن نگهداري شود. در هیچ نقطه‌ي ديگري در جهان دریاچه‌‌ای مانند اروميه وجود ندارد و من اصلاً نمي‌توانم حتي تصور كنم كه منافع کوتاه مدت حاصل از استخراج نمك و غيره ارزش بيشتري از پتانسيل درياچه اروميه به عنوان يك پناهگاه اكولوژيك، يك جاذبه اكوتوريستي و از همه مهم‌تر عاملی براي افتخار ملي ايرانيان داشته باشد.

در ایالات‌متحده، ما از تصميمات اشتباه مشابه آنچه كه شما در درياچه اروميه با آن مواجه هستيد، صدمه‌ بسياري ديده‌ايم. لس‌آنجلس شهر بسيار بزرگي است كه در يك بيابان بدون منابع آب قابل‌توجه بنا شده است. به منظور تأمین آب لس‌آنجلس سیاست‌گذاران اوايل قرن گذشته يك درياچه بسيار بزرگ به ‌نام Owens Lake را زهكشي كرده و رودخانه‌ي تأمین‌کننده آب آن را به سمت لس‌‌آنجلس منحرف كردند و امروز نزديك ۱۰۰ سال است كه از عوارض اين تصميم صدمه مي‌بينيم. طوفان‌هاي گرد و غبار از سطح خشك درياچه به راحتی بزرگراه نزديك درياچه را مسدود مي‌كنند و بيماري‌هاي تنفسي همچون آسم و سرطان ريه بسيار شيوع دارند؛ چرا كه تركيب غبار درياچه سمي است. كشاورزي به نابودي كشيده شده و مجموعه اين عوامل باعث شد كه شهر لس‌آنجلس به مونوليك روي آورد كه دریاچه‌ای همچون اروميه است.

اما مردم كاليفرنيا فاجعه‌ي اكولوژيك Owens lake را ديده بودند و اين‌ بار با پيگيري حقوقي به نجات آن پرداختند. با اين حال ۵۰ سال طول كشيد كه مونولیک از مرز نابودي اكولوژيك خود دور شده و نجات يابد. يادمان باشد كه وقتي يك اكوسيستم تغيير مي‌كند، بازگشت كامل آن به حالت اوليه غيرممكن است".

دكتر لورا استيونس- دپارتمان علوم زمين دانشگاه كاليفرنيا
[۱]. Partitioning.‎  

افزودن دیدگاه جدید