انتقال آب به دریاچه ارومیه همزمان با انتقال آب به مرند

انتقال آب به دریاچه ارومیه همزمان با انتقال آب به مرند

 

 استفاده از آب رود ارس برای شرب و کشاورزی مردم مرند سال‌هاست تبدیل به یک آرزو شده است ، کودکانی که جوان و جوانانی که پیر می‌شوند و از خود می‌پرسند آیا این آب به شهرستان مرند خواهد رسید.

انتقال آب به دریاچه ارومیه همزمان با انتقال آب به مرند

برای اینکه بدانیم کارهای انتقال آب رود ارس به شهرستان‌های مرند و جلفا و دریاچه ارومیه چگونه پیش می‌رود به سراغ مشاور وزیر نیرو و مدیر سازمان منابع آبی کشور رفتیم که به خبرنگار مهر گفت : چند صباحی است که با گشایش در اعتبارات طرح خط انتقال آب از رودخانه ارس به دشت‌های جلفا، مرند و دریاچه ارومیه، فعالیت در این پروژه سرعت گرفته و تا پایان سال ۹۶ در سه فاز اجراشده و به بهره‌برداری خواهد رسید.

محمد حاج رسولیها در ادامه افزود: فاز اول این طرح به طول ۱۸ کیلومتر بااعتبار یک هزار و ۳۰ میلیارد ریال به پیمانکار واگذارشده است.

 

 

وی با اشاره به وضعیت بسیار بغرنج موجود کشور در بخش آب به خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه مهار آب‌های مرزی یک دستور کلی است که در راستای بیانات مقام معظم رهبری در سراسر کشور اجرا می‌شود و منبع آن نیز صندوق توسعه ملی است، طرح انتقال آب رود ارس به دشت هرزندات، یکانات و دشت مرند در راستای همین سیاست‌ها موردتوجه است.

مشاور وزیر نیرو و مدیر سازمان منابع آبی کشور بابیان اینکه این پروژه در دشت یکانات و هرزندات حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: از چند ماه قبل تاکنون بیش از یک هزار و ۶۰۰ متر لوله به محل پروژه منتقل‌شده است.

وی همچنین اظهار داشت: مراحل بعدی مربوط به دو فاز هشت و پنج کیلومتری هستند که با اتمام مسیرها آب رودخانه ارس وارد دشت هرزندات شهرستان مرند خواهد شد و این نوید خوش‌آیندی برای کشاورزان منطقه  و مردم شهر مرند و رفع دغدغه مشکل آب شرب است.

وی در مورد انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه گفت: پیش از این مقررشده بود که سه طرح در مسیرهای جداگانه شامل انتقال آب ارس به دشت هرزندات مرند، انتقال آب ارس به شهر مرند و انتقال آب این رودخانه به حوضه آبریز دریاچه ارومیه اجرا شود اما در حال حاضر این طرح تا دشت هرزندات ادغام‌شده است.

مشاور وزیر نیرو و مدیر سازمان منابع آبی کشور خاطرنشان شد: در این طرح آب مازاد بر کشاورزی و شرب شهرستان مرند به سمت دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد تا بخشی از آن برای آب شرب تبریز نیز استفاده شود.

حاج رسولیها گفت: متأسفانه افرادی بدون داشتن اطلاعات فنی لازم اقدام به اظهارنظر می‌کنند که لازم است این امر را در حیطه وظایف خود انجام داده و اجازه دهند کار با سرعت انجام شود زیرا معتقدم تمامی کارهای صورت گرفته بر اساس طرح پیش‌بینی‌شده و اصولی بوده و امیدواریم با اتمام این طرح مردم منطقه از مزایای این پروژه عظیم بهره‌مند شوند.

 

 

با اجرای طرح انتقال آب رود ارس به مرند بسیاری از مشکلات صنعت شهرستان حل می‌شود.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص با کل هزینه خط انتقال آب ارس به خبرنگار مهر گفت: هزینه کل این پروژه خط انتقال آب، ۱۱ هزار میلیارد ریال است که مدت اجرای آن نیز سه سال در نظر گرفته‌شده است.

محمد حسن نژاد در ادامه افزود: البته احداث سد در مسیر انتقال نیز در نظر گرفته‌شده که محل موردنظر برای این موضوع نیز در حال مطالعه است تا آب مازاد در فصل‌های سرد سال در آن ذخیره شود.

وی همچنین گفت: این پروژه به انرژی برق زیادی نیاز دارد و بر همین اساس چندین پست انتقال برق در نظر گرفته‌شده که هزینه انشعاب و خط انتقال برق لازم نیز در حدود ۸۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی یکی از مشکلات شهرستان مرند در بخش صنعت را نبود برق و آب لازم دانست و به خبرنگار مهر گفت: با اجرای این طرح مشکلات شهرستان رفع شده و زمینه برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت مرند فراهم خواهد شد.

 

خبرنگار: یوسف باقری

 

برچسب ها:

افزودن دیدگاه جدید