کاهش مصرف آب در کنار افزایش درآمد رمز موفقیت در احیای دریاچه ارومیه

کاهش مصرف آب در کنار افزایش درآمد رمز موفقیت در احیای دریاچه ارومیه

به گزارش ستاد احیا دریاچه ارومیه، دوشنبه،هفتم دی ماه میزگردی تحت عنوان "درس‌هایی از دریاچه ارومیه" در دانشگاه  صنعتی شریف با حضور جمعی از کارشناسان برگزار شد.

 عمده بحث‌های مطرح شده در این میزگرد، تشریح علت وقوع این بحران و نقد و بررسی راه‌کار‌های سازه‌ای و اجتماعی اتخاذ شده جهت احیای دریاچه بود.

دکتر احمد محسنی،از کارشناسان حاضر در این میزگرد،به نقش بسیار مهم مردم و جوامع محلی در پیشرفت این طرح اشاره کرد و اذعان داشت: از شش بسته‌ی ارائه شده جهت احیای دریاچه، چهار بسته به نوعی به مسائل اجتماعی مربوط است. وی در ادامه شرح داد که تفاوت دیدگاه و منافع مابین ذینفعان طرح، دولت و ملت، یکی از چالش‌های اجتماعی در این پروژه است. درحالیکه دولت به دنبال کاهش مصرف آب است و ذینفعان محلی حفظ معیشت و افزایش درآمد را طلب می‌نمایند.

این متخصص و کارشناس برجسته علوم اجتماعی با اشاره به تجربیات بین‌المللی موجود در این زمینه، تشکیل سازمان‌دهندگان نهادی محلیمانند سازمان کشاورزان محلی را در پیشرفت طرح موثر دانست و گفت: مردم هر ناحیه باید تنها با یک گروه که از جنس خودشان است روبه رو باشند و بومی سازی صورت گیرد. وی ادامه داد: باید از خرد جمعی محلی در ارائه راهکار‌های پیشنهادی و ایجاد مشاغل جایگزین استفاده نمود و تاکید کرد: نگاه امروز ستاد این است که کار مردم به مردم واگذار شود.

عضو کمیته نظارتی ستاد احیا انتخاب دقیق اعضای سازمندهندگان، آموزش مستمر این افراد ( اهداف طرح، شناخت و نحوه ی برخورد با مردم، نقشه خوانی) را بسیار مهم دانست و گفت: عملکرد این نهادها باید به صورت آموزش و دیدار باشد به طور مثال دو روز آموزش و چهار روز دیدار با مردم و انتقال آموزه‌ها.

وی افزود: دولت برای جلب مشارکت مردم باید اعتماد آنان را جلب نماید و افزایش درآمد آنان تسهیلکننده‌ی این امر خواهد بود. تنها با این حرف که هدف ما احیای دریاچه ارومیه است نمی‌توان کشاورزی در این حوزه را اصلاح نمود. وی تاکیدکرد که فعالیت دولت و ستاد  باید در راستای آگاه‌سازی و افزایش درآمد مردم باشد.

محسنی گفت: تا کنون فعالیت کشاورزی در کشور بر مبنای خرد فردی بوده است و این رویکرد باید تغییر کند و به فعالیت جمعی تبدیل شود. برای مثال؛ اگر رویکرد کاهش مصرف آب در کشاورزی و افزایش بهره‌وری است باید به مسائلی چون بازار، انبار و بیمه کشاورز اندیشید. وی در انتها تاکید کرد کاهش مصرف در کنار افزایش درآمدمردممی‌تواند به احیای دریاچه ارومیه ختم شود.

شهربانو امانی- مشاور سابق رئیس سازمان محیط زیست نیز از دیگر حاضران در این پنل بود. وی با اشاره به برخی از تجربیاتشدر منطقه در ارتباط با تشکل‌های مردم نهاد جوامع روستای طی این سالها گفت: رمز موفقیت در احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفتن ابعاد اجتماعی مسئله است. وی در ادامه به این موضوع اشاره نمود که: نحوه‌ی برخورد و تعامل با جوامع محلی، منطقه به منطقه متفاوت است، باید به آنها نزدیک شد و برای شنیده شدن حرف‌ها اعتماد مردم را جلب نمود. امانی تاکید کرد: باید دولت شجاعانه به مردم بگوید اشتباه کرده است و حال نیاز به بسیج همگانی برای بهبود اوضاع دارد. هوشمندی مردم در جوامع محلی باید درنظر گرفته شود.

نماینده‌ی اسبق مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: روستاییان دیر اعتماد می‌نمایند، اما هرگاه اعتماد نمایند دست بردار نیستند.

وی با تاکید بر نقش پر رنگ زنان و تاثیر آن‌ها دراعضای خانواده بیان کرد: اگر زنان خانواده آگاهی کافی در این زمینه داشته باشند خود تکنیک‌های آموزش داده شده را به اعضای خانواده منتقل خواهند کرد.

امانی در تکمیل سخنان خود گفت: سازمان‌های محلی باید پنج سال از طرف دولت پشتیبانی شوند تا پایدار شوند و بعد می‌توانند به صورت مستقل عمل نمایند.

 

 

برچسب ها:

افزودن دیدگاه جدید