برای احیای دریاچه باید صبور بود

برای احیای دریاچه باید صبور بود

به گزارش ستاد احیای دریاچه ارومیه، دکتر محمد مسعود تجریشی- مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیا در میزگردی تحت عنوان "درس‌هایی از دریاچه ارومیه" در دانشگاه صنعتی شریف به تشریح بحران آب در ایران و جهان و عوامل تاثیر‌گذار در خشک شدن دریاچه ارومیه و فعالیت‌های انجام شده طی یک سال اخیر جهت احیای دریاچه ارومیه پرداخت.

وی در پاسخ به سوال مطرح شده که چرا با توجه به بارش‌های قابل قبول در ماه اخیر و رهاسازی‌های صورت گرفته شده، در تراز دریاچه تغییرات چندانی اتفاق نیافتاده است و نسبت به سال گذشته 32 سانتیمتر کمتراست، گفت: در سال گذشته بارندگی‌ها بسیار خوب بوده و تراز دریاچه ناگهان به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کرد. بارش‌ها در سال جاری 60 درصد سال گذشته بوده‌است. وی گفت: با توجه به وسعت دریاچه بارش‌ها و آب‌های هدایت شده به سمت دریاچه باید در ابتدا سطح دریاچه را پر نماید و بعد عمق بگیرد و این امر سبب شده است افزایش قابل ملاحظه‌ای در تراز مشاهده نشده است. وی در ادامه گفت: امیدواریم با آب شدن برف‌های اطراف دریاچه شاهد بهبود اوضای دریاچه در ماه‌های آینده باشیم.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف گفت: ما باید صبور باشیم، اقدامات صورت گرفته باید طی فرایندی که نیازمند به زمان است  اتفاق بیافتد. ما تنها کشوری نستیم که با مشکل بحران آب روبه رو هستیم، برای مثال دریاچه آونز در آمریکا بیست سال طول کشید تا احیا شود.

تجریشی در پاسخ به برخی از منتقدین که چرا اقدامات و راه کار‌ها تنها فنی بوده و به مباحث قانونی پرداخته نشده است، گفت: برخی مفاهیم ماهیت فنی دارند و باید مباحث فنی شناخته شود و بعد وارد مرحله‌ی سیاست گذاری شد.

مهندس سید مرتضی موسوی- مدیر کل حوضه دریاچه ارومیه و نماینده وزارت نیرو در ستاد احیا از دیگر حاضرین در این میزگرد بود.او با اشاره به بحران حکمرانی آب در ایران گفت: ابعاد اجتماعی، اقتصادی و مدیریت منابع آب، زیر مجموعه‌ی بحران آب در کشور خواهد بود، و این بحران تنها با تغییر رویکرد حکمرانی بر منابع آب حل خواهد شد. وی در ادامه با اشاره به اینکه بحران آب سبب بحران جدی در کشور شده است گفت: ما چاره‌ای جز الزام به تغییر و اصلاحات در این مبحث نداریم.

موسوی در پاسخ به انتقاد برخی در ارتباط با طرح انتقال پسآب‌ها پس از پالایش به دریاچه و اینکه اجرای این طرح مانع نفوذ پساب‌ها به آب‌های زیرزمینی می‌شود گفت: طی بررسی‌های صورت گرفته، مشاهده شد که تانکر به تانکر پساب‌های شهرهای اطراف دریاچه در سواحل مرزی دریاچه تخلیه و سبب تشکیل مانداب‌هایی و در نهایت آلوده شدن محیط زیست در آن نواحی شده است. بنابراین این تصمیم اتخاذ شد که این پساب ها پس از پالایش و رسیدن به استاندارد های مورد تایید وارد دریاچه شود.

وی در ارتباط با رها سازی آب سد‌ها گفت: طبق دستور وزیر نیرو بعد آب شرب، محیط زیست برای ما مهم است. یعنی اگر از تامین آب شرب مطمئن شویم، حق آبه‌ی زیست محیطی تامین می‌شود.

وی همچنین اذعان داشت: 12 سد مهم در این حوضه وجود دارد که مهمترین آن سد بوکان است که به تنهایی بیش از 50 درصد از کل حجم آب قابل تنظیم سدها در حوضه را تامین می‌نماید.

مسعود باقرزاده کریمی- معاون امور تالاب‌های سازمان محیط زیست یکی دیگر از حاضرین این پنل بود. وی در ابتدای سخنانش گفت: اقلیم با سرعت درحال تغییر است بنابراین رویکردها نیز باید با سرعت تغییر نماید و روش‌های سنتی مدیریت سرزمین نتیجه بخش نخواهند بود.

وی تاکید کرد با توجه به اینکه کل بدنه‌ی حاکمیت عزم کلی برای احیای دریاچه ارومیه داشته است، چرا روند احیا کند پیش می‌رود؟ و اینکه، چرا کشاورزان ادامه‌ی روند کشاورزی سابق را به احیای دریاچه ترجیح داده‌اند؟ این ها همه بیانگر سهم مهم مسائل اجتماعی در احیای دریاچه ارومیه است. اینکه اگر جامعه پذیرا نباشد طرح پیش نخواهد رفت.

نماینده سازمان محیط زیست در ستاد احیا اذعان داشت: ستاد مسائل اکولوژیکی را به سازمان محیط زیست واگذار نموده است. وی اشاره کرد که تالاب‌های اقماری موجود در دریاچه مناطق مهم اکولوژیکی هستند و این تالاب‌ها در حال حاضر در وضعیت خوبی قرار دارند.

وی در پاسخ به برخی انتقادات که اقدامات سازه‌ای صورت گرفته تاثیرات منفی بر اکوسیستم خواهد داشت گفت: ما این امر را نقض نمی‌کنیم، اما برای مثال تمام پزشکان می‌دانند که رمز سلامت در ورزش و تغذیه مناسب است اما وقتی وضعیت بیمار حاد می‌شود تنها چاره کار جراحی است. این در ارتباط با دریاچه ارومیه هم صادق است. باید راهکارهایی اتخاذ شود که در کمترین زمان ممکن بهترین شرایط ممکن برای دریاچه و ذینفعان اتفاق بیافتد.

 

 

افزودن دیدگاه جدید