شكارچیان! انصاف داشته باشید

شكارچیان! انصاف داشته باشید

گفته می شود حدود 50 میلیارد بال پرنده از حدود 9 هزار گونه در دنیا وجود دارد كه 536 گونه از انها در ایران زیست می كنند و سالانه نیز حدود 5.5 تا 6 میلیون پرنده مهاجر وارد كشور می شوند. در حقیقت، ایران به واسطه تنوع اقلیمی، كشوری پرنده پذیر و سالانه پذیرای حدود شش میلیون پرنده است، به عبارتی خانه دوم آنها به شمار می آید.

 

رویدادی بین المللی به نام پرندگان مهاجر 

جامعه جهانی در راستای حمایت از پرندگان مهاجر 10 می مصادف با 21 اردیبهشت را روز جهانی پرندگان مهاجر نامگذاری كرد. 

این رویداد بین المللی، مناسبتی است كه سال 2006 توسط دو نهاد بین المللی فعال در زمینه حفاظت از حیات وحش شامل كنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و تفاهم نامه همكاری حفاظت از پرندگان مهاجر آبی آفریقا و اوراسیا (AEWA) ، با هدف جلب توجه همگان به موضوع حفاظت پرندگان مهاجر و زیستگاه هایشان ترتیب داده شد. 

برنامه های مرتبط با این مناسبت هر سال طی یك یا دو روز در ماه می میلادی مطابق با اردیبهشت ماه به طور هماهنگ در جهان و حول یك شعار مشترك به اجرا درمی آید. 

هر سال شعار روز جهانی پرندگان مهاجر روی هدف و عنوان خاصی متمركز می شود. شعار امسال 'با كشتار، شكار و تجارت غیرقانونی پرندگان مهاجر مبارزه كنیم'، تعیین شده است و سال 2015 'انرژی، با دیدگاه حمایت از پرندگان' بود.

پرندگان مهاجر و شرایط زیستی

بیش از 80 تا 85 درصد پرندگان مهاجر آبزی و كنارآبزی هستند و تالاب ها بیشترین مامن آنها است، موضوعی كه توجه به وضعیت تالاب ها را به عنوان یك اصل اجتناب ناپذیر در حیات پرندگان مهاجر پررنگ می كند و از ارتباط زنجیروار تمامی طبیعت به همدیگر نشان دارد. 

از سوی دیگر، توسعه شهرنشینی و كاهش زیستگاه ها، پرندگان را نیز به نوعی شهرنشین كرده است، به طوری كه به ناچار لانه هایشان را میان انبوه آهن و سیمان شهرها بنا می كنند و با آلودگی هوا و صوتی شهرها نیز خو می گیرند. 

پرندگان مهاجر، اكوتوریسم و كشاورزی 

'محمدعلی الله قلی' كارشناس حیات وحش و عضو كمپین پرواز روز سه شنبه درباره اهمیت پرندگان و مهاجرت آنها  گفت: پرندگان به ویژه پرندگان مهاجر خدمات رایگانی به انسان و محیط زیست می دهند كه با فناوری امروز جهان كاملا قابل ارزیابی هستند.

وی افزود: پرندگان موجب بالا رفتن كمیت و كیفیت محصولات كشاورزی می شوند زیرا آفات را از بین می برند و گیاه را بارور می كنند. این موجودات همچنین با خوردن فیتوپلانكتون ها نقش بسزایی در تثبیت عمق تالاب ها دارند كه به عنوان مامن و زیستگاه اصلی پرندگان، مانعی برای سیل و كمبود آب به حساب می آیند.

الله قلی گفت: به عنوان مثال در فرانسه زنبورهای عسل سالانه 40 میلیون یورو به بخش كشاورزی این كشور سرویس رایگان می دهند. در كشور ما هم پرندگان چنین ارزشی دارند اما متاسفانه آن طور كه باید به این حیوانات در كشور ارزش داده نمی شود.

وی با اشاره به حجم زیاد پرندگان مهاجر در كشور اظهار كرد: 10 درصد جمعیت پلیكان خاكستری جهان كه گونه ای در خطر انقراض است در استان گیلان زیست می كند، همچنین جمعیت زیادی از غاز پیشانی سفید كوچك در شمال غرب كشور، بیش از 10 هزار درنا در استان مركزی و هزاران فلامینگو و قو در استان مازندران هستند. علاوه بر این، جنگل های حرا تنوع بی نظیری از گونه های پرندگان مهاجر را در خود جای داده است.

عضو كمپین پرواز تاكید كرد: وجود پرندگان نقش بسزایی در اكوتوریسم و كشاورزی دارند اما رفتار ما با آنها در كشور عاری از رافت است، به طرز كاملا غیر انسانی از گوشت آنها و حتی از وجودشان در باغ های پرندگان كه بهتر است اسارتگاه پرندگان نامیده شوند، استفاده می شود.

وی گفت: بسیاری از كشورها برای پرندگانی مانند اردك سرسفید، اردك چشم بلوطی و اردك مصری كه جزء پرندگان مهاجر به كشور ما هستند، هزینه بسیاری تقبل می كنند در حالی كه همین پرندگان به محض ورود به كشور ما شكار می شوند.

الله قلی افزود: نادرترین شاهین جهان دوران زمستان گذرانی و نیز جوجه آوری خود را در كشور ما می گذراند.

بقای پرندگان مهاجر در گرو آگاهی انسان ها

به گفته الله قلی، ایران در زمینه قاچاق حیات وحش و پرندگان رتبه دوم جهان را دارد كه كاهش این رتبه نیازمند مساعدت دولت و مردم است، هرچند در این راستا گام های خوبی برداشته شد اما كافی نیست.

وی تاكید كرد: بقای حیات وحش و پرندگان مهاجر در گرو آگاهی امروز ما است، هر چند كمی دیر شده اما باید با تلاش زمان از دست رفته را جبران كنیم.

تهدیدهای فراروی پرندگان مهاجر در ایران

'اسماعیل كهرم' پرنده شناس در این باره  گفت: در ایران حدود 530 گونه پرنده وجود دارد كه از این تعداد حدود 320 گونه مهاجر هستند كه برخی از آنها جزو پرندگان مهاجر داخلی و برخی خارجی هستند. 

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار كرد: سالانه حجم زیادی پرنده برای زمستان گذرانی به ایران وارد و در تالاب ها ساكن می شوند اما برخی عوامل مانند تورهای هوایی، اسلحه و برخی روش های سنتی تهدیدآفرین هستند. 

كهرم با تاكید بر این كه دو عامل مهمترین دلیل نابودی پرندگان است، افزود: تخریب زیستگاه ها و شكار بی رویه دو علت اصلی نابودی پرندگان است، در سال 1352 با سرشماری انجام شده مشخص شد 720 هزار بال پرنده مهاجر وارد تالاب هامون می شد اما اكنون كه این تالاب خشك شده و جایی برای پذیرش پرندگان ندارد. 

كهرم ادامه داد: شكار بی رویه هم علت دیگر نابودی پرندگان است، به عنوان مثال تالاب میانكاله در شمال كشور در فصل مهاجرت به قتلگاه پرندگان تبدیل می شود. 

این پرنده شناس تاكید كرد: مهمترین مساله ای كه پرندگان را به یك منطقه جلب می كند، آرامش است و غذا بعد از آن قرار دارد. زمانی كه پرنده ای در منطقه ای احساس آرامش كند، به راحتی به آن محل پرواز می كند. 

وی افزود: به عنوان مثال سالانه هزاران بال پلیكان وارد جزایر 9 گانه دریاچه ارومیه می شد و اقدام به تخم گذاری می كرد، اما پلیكان پرنده ای ماهی خوار است و به علت شوری آب، دریاچه فاقد ماهی بود. با این حال، پلیكان ها به علت آرامشی كه در منطقه حاكم بود به محل وارد و تخم گذاری می كردند و روزانه با یك ساعت پرواز خود را به میاندوآب و سیمینه رود و زرینه رود می رسانند و ماهی صید می كردند. 

كهرم درباره پرندگان در خطر انقراض در كشور گفت: تعداد زیادی پرنده در كشور در خطر انقراض قرار ندارند، اما پرندگانی مانند اردك سر سفید، میش مرغ، هوبره و زاغ بور با ای خطر مواجهند كه بخشی از آن به وضعیت تالاب های كشور بر می گردد. 

كهرم افزود: وضعیت تالاب های ایران مناسب نیست و از حدود 250 تالاب های موقت، دائم، لب شور یا شور تمام آنها زیر خط قرمز قرار دارند. 

خشك شدن تالاب ها و شكار بی رویه یكی از تهدیداتی است كه حیات پرندگان را تحت تاثیر قرار می دهد كه نیاز به فرهنگ سازی دارد.

كهرم دراین باره اظهار داشت: در واقع پرندگان ما در وضع نامناسبی قرار دارند چون زیستگاه ندارند، وقتی دریاچه ارومیه خشك شد حدود یك میلیون و 900 هزار بال پرنده بی خانمان شدند كه از این تعداد 40 هزار بال فلامینگو و 20 هزار بال پلیكان بود.

وی گفت: بیش از 140 گونه پرنده مهاجر در دریاچه ارومیه زمستان گذرانی و تابستان هم تخم گذاری می كردند وقتی زیستگاه را از دست دادند یعنی سرگردان و آواره شدند، وقتی پرنده مهاجر نداشته باشیم، به این معناست كه كل موجودات را از دست داده ایم.

این پرنده شناس معتقد است روز جهانی پرندگان مهاجر زمان بسیار مناسبی است زیرا در این فصل پرندگان پرتعدادتر از سایر زمان ها هستند، جوجه هایشان از تخم درآمده اند و تعدادشان زیاد شده و برخی نیز روی تخم ها خوابیده اند. از سوی دیگر، در این بازه زمانی پرندگان مهاجر سفرشان را تمام كرده اند و روی تخم نشسته اند. هر چند بیش از هر زمان دیگری آسیب پذیر هستند و نیاز به حمایت دارند.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست به مردم تاكید كرد با پرنده ها مهربان باشید، پرندگان به شما حیات و روح می دهند، شكارچیان؛ انصاف داشته باشید در فصل تخم گذاری و زادآوری شكار نكنید.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید