هزینه 100 میلیارد ریالی ستاد احیا برای مقابله با ریزگردهای دریاچه ارومیه

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی

هزینه 100 میلیارد ریالی ستاد احیا برای مقابله با ریزگردهای دریاچه ارومیه

ایرنا- فرهاد سرخوش، رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی،  با بیان اینکه مقابله با کانون های تولید گرد و غبار و ریزگردهای نمکی یکی از وظایف ستاد احیای دریاچه ارومیه است، اظهار کرد: 6 هزار و 500 هکتار از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه طی 2 سال گذشته قرق کاری شده است.
به گفته وی تاکنون در یک هزار و 240 هکتار از اراضی دریاچه ارومیه به دلیل از بین رفتن پوشش طبیعی منطقه و بیابان زایی، بوته های قره داغ،مقاوم به شوری خاک، کاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه در 477 هکتار از اراضی دریاچه ارومیه به نهال کاری همراه با آبیاری و تولید نهال اقدام شده است، گفت: طرح های اصلاح و پرورش گزارهای طبیعی در 138 هکتار و در سه منطقه با پیشرفت فیزیکی 100 درصد برای تمامی طرح ها شامل 46 هکتار در منطقه جمال آباد ارومیه، 46 هکتار در منطقه گل تپه ارومیه و 46 هکتار در منطقه قره قشلاق سلماس است.
وی با بیان اینکه پسروی دریاچه ارومیه و خشک شدن اراضی حاشیه این دریاچه موجب از بین رفتن پوشش گیاهی و بروز پدیده بیابان زایی می شود، اظهار کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی ایجاد شده، بادهایی از سوی دریا به خشکی شروع به وزیدن کرده و به دلیل وجود نداشتن پوشش گیاهی در این اراضی، گرد و غبار و ریزگردهای نمکی را به مناطق اطراف دریاچه ارومیه هدایت کرده است.
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی افزود: اقدام های بیولوژیکی و بیومکانیکی در راستای ایجاد پوشش گیاهی و مقابله با این کانون ها به سرعت وارد فاز عملیاتی شده است که مناطق سپرغان ارومیه، آغ داش میاندوآب و آغ زیارت سلماس این مناطق را شامل می شود.
وی با اعلام اینکه طرح احداث و نگهداری ایستگاه های پایش و فرسایش بادی در سه سایت عملیاتی 67 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: در سپرغان ارومیه بر اساس نوع پوشش گیاهی عملیات هلال های آبگیر، بذرکاری و کشت گز به عنوان بادشکن، در آغ زیارت سلماس عملیات پیتینگ و فارو و در آغ داش میاندوآب تنها عملیات پیتینگ اجرایی می شود.
به گزارش ایرنا، حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از 500 میلیون مترمعکب در دوران بحرانی و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به 2 میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های 40 گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد.
412 کیلومتر لایروبی رودخانه های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام های زودبازده دولت یازدهم برای تثبیت وضعیت این دریاچه بوده است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت 10 سال به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی یک هزار و 274 متر از سطح آب های آزاد برسد؛ تراز این دریاچه با وجود کاهش 28.5 درصدی بارندگی در سال جاری، طی روز گذشته به یکهزار و 270 متر و 55 سانتی متر رسیده که در مقایسه با روز مشابه سال قبل 11 سانتی متر افزایش داشته است.
یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.
در سال های 93 و 94 در مجموع 414 کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلن به اجرا درآمده است که 12 هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های آذربایجان غربی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است.
همچنین طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان در راستای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
تصفیه خانه گلمان که از دیگر طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال 96 به بهره برداری رسیده و سالانه 2.5 میلیون مترمعکب آب به دریاچه ارومیه روانه می کند.

 

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید