هزینه ۱۰۰ میلیارد ریالی ستاد احیا برای مقابله با ریزگردهای دریاچه ارومیه

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی

هزینه ۱۰۰ میلیارد ریالی ستاد احیا برای مقابله با ریزگردهای دریاچه ارومیه

ایرنا- فرهاد سرخوش، رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی،  با بیان اینکه مقابله با کانون های تولید گرد و غبار و ریزگردهای نمکی یکی از وظایف ستاد احیای دریاچه ارومیه است، اظهار کرد: ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه طی ۲ سال گذشته قرق کاری شده است.
به گفته وی تاکنون در یک هزار و ۲۴۰ هکتار از اراضی دریاچه ارومیه به دلیل از بین رفتن پوشش طبیعی منطقه و بیابان زایی، بوته های قره داغ،مقاوم به شوری خاک، کاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه در ۴۷۷ هکتار از اراضی دریاچه ارومیه به نهال کاری همراه با آبیاری و تولید نهال اقدام شده است، گفت: طرح های اصلاح و پرورش گزارهای طبیعی در ۱۳۸ هکتار و در سه منطقه با پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصد برای تمامی طرح ها شامل ۴۶ هکتار در منطقه جمال آباد ارومیه، ۴۶ هکتار در منطقه گل تپه ارومیه و ۴۶ هکتار در منطقه قره قشلاق سلماس است.
وی با بیان اینکه پسروی دریاچه ارومیه و خشک شدن اراضی حاشیه این دریاچه موجب از بین رفتن پوشش گیاهی و بروز پدیده بیابان زایی می شود، اظهار کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی ایجاد شده، بادهایی از سوی دریا به خشکی شروع به وزیدن کرده و به دلیل وجود نداشتن پوشش گیاهی در این اراضی، گرد و غبار و ریزگردهای نمکی را به مناطق اطراف دریاچه ارومیه هدایت کرده است.
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی افزود: اقدام های بیولوژیکی و بیومکانیکی در راستای ایجاد پوشش گیاهی و مقابله با این کانون ها به سرعت وارد فاز عملیاتی شده است که مناطق سپرغان ارومیه، آغ داش میاندوآب و آغ زیارت سلماس این مناطق را شامل می شود.
وی با اعلام اینکه طرح احداث و نگهداری ایستگاه های پایش و فرسایش بادی در سه سایت عملیاتی ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: در سپرغان ارومیه بر اساس نوع پوشش گیاهی عملیات هلال های آبگیر، بذرکاری و کشت گز به عنوان بادشکن، در آغ زیارت سلماس عملیات پیتینگ و فارو و در آغ داش میاندوآب تنها عملیات پیتینگ اجرایی می شود.
به گزارش ایرنا، حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از ۵۰۰ میلیون مترمعکب در دوران بحرانی و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به ۲ میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های ۴۰ گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد.
۴۱۲ کیلومتر لایروبی رودخانه های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و ۲۰۰ چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام های زودبازده دولت یازدهم برای تثبیت وضعیت این دریاچه بوده است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت ۱۰ سال به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی یک هزار و ۲۷۴ متر از سطح آب های آزاد برسد؛ تراز این دریاچه با وجود کاهش ۲۸.۵ درصدی بارندگی در سال جاری، طی روز گذشته به یکهزار و ۲۷۰ متر و ۵۵ سانتی متر رسیده که در مقایسه با روز مشابه سال قبل ۱۱ سانتی متر افزایش داشته است.
یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.
در سال های ۹۳ و ۹۴ در مجموع ۴۱۴ کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلن به اجرا درآمده است که ۱۲ هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های آذربایجان غربی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است.
همچنین طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان در راستای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
تصفیه خانه گلمان که از دیگر طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال ۹۶ به بهره برداری رسیده و سالانه ۲.۵ میلیون مترمعکب آب به دریاچه ارومیه روانه می کند.

 

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید