سیاست های اشتباه در بخش کشاورزی کشور اصلاح شود

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه:

سیاست های اشتباه در بخش کشاورزی کشور اصلاح شود

ارومیه - دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: سیاست گذاران سالهای گذشته در بخش کشاورزی کشور سیاستهای اشتباه اتخاذ کرده اند، که این روند باید اصلاح شود.

 

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی کلانتری پیش از ظهر پنجشنبه در همایش ناظران باغی و زراعی سال زراعی ۹۶-۹۵ در آذربایجان غربی اظهارداشت:اصرار بر تداوم سیاستهای غلط و ورشکسته، عدم بهره برداری درست از تحقیقات بدست آمده، فرضیات غلط در بخش کشاورزی یکی از علل ایجاد بحران آب در کشور است.

وی ادامه داد: روند استفاده از منابع آبی در کشور باید اصلاح شود، رابطه بهره وری و استیصال از هم گسیخته است و اگر به این روند ادامه دهیم کشور تا ١٤٠٠ خواهد مرد.

 کلانتری اظهارداشت: برای تحقق توسعه پایدار و رسیدن به افق ١٤٠٤ باید برنامه ریزی دقیق صورت گیرد و مهندسان ایرانی برنامه های جامع را عملی کنند.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: طبق معیارهای بین المللی هیچ کشوری حق ندارد بیش از ٤٠ درصد از منابع آبی خود را مصرف کند این درحالی است که میانگین مصرف آب در کشور ما ٣ برابر میانگین جهانی است.

کلانتری اضافه کرد: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ما ٦٩درصد از منابع آبی را استفاده میکنیم این در حالی است که در کشورهای پیشرفته و بارانی  ٢٠-٣٠ درصد از منابع آبی را مصرف می کنند.

وی با بیان اینکه راندمان آب در کشور از٣٠ درصد به ٤٠ درصد رسیده است عنوان کرد: بهره وری آب نیز به ازای هر یک متر مکعب آب یک کیلوگرم محصول کشاورزی بوده که یک چهارم میانگین جهانی است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه افزود: بحران ریزگردها در جنوب کشور منشا خارجی دارد ولی قسمتی از آن نیز داخلی هست که باید با سیاستهای درست و استفاده صحیح از منابع موجود این معضل را حل کرد.

 

اخبار مرتبط

افزودن دیدگاه جدید