نابودی ۸۰۰ کیلومترمربع از دریاچه ارومیه

نابودی ۸۰۰ کیلومترمربع از دریاچه ارومیه

 شهر > محیط زیست ایران - مسعود تجریشی مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت:

درصورت عدم‌تأمین اعتبار امسال و سال آینده، در سال آبی ۹۶-۹۵ حدود ۸۰۰ کیلومترمربع از سطح دریاچه ارومیه را از دست خواهیم داد.

مسعود تجريشي به ستاد احياي درياچه اروميه و در همايش بزرگداشت روز ملي آب اعلام كرد: از آبان‌ماه سال ۹۴ تاكنون يك ريال اعتبار به ستاد اختصاص نيافته است كه اگر اين روند ادامه يابد اتفاق خوبي براي درياچه رخ نخواهد داد.مدير دفتر تلفيق و برنامه‌ريزي ستاد احياي درياچه اروميه افزود: سطح درياچه اروميه در سال ۹۲ حدود هزار و ۹۰۰ كيلومترمربع، سال ۹۳ هزار و ۴۰۰ و سال ۹۵ هزار و ۳۵۰ كيلومترمربع بوده است.

وي تصريح كرد: اكنون سطح درياچه 2هزار و ۶۰۰ كيلومترمربع و در شرايط تثبيت است كه اين افزايش سطح با اقداماتي مانند لايروبي نهرها، اتصال سيمينه رود و زرينه رود به هم، بستن سردهنه‌ها و كنترل جدي مصرف آب صورت گرفت.
به گفته تجريشي، افزايش سطح اتفاق خوبي است اما اگر اعتبارات تامين نشود برخي از پروژه‌ها ناتمام مي‌ماند كه در اين صورت در شهريور ۹۶، حدود ۸۵ سانتي‌متر تراز آب با برنامه نقشه راه احياي درياچه اختلاف خواهيم داشت و در انتهاي فصل آبي ۹6-95 درياچه به سطح هزار و ۵۰۰ كيلومتر خواهد رسيد.

تجريشي با طرح اين سؤال كه چرا درياچه اروميه خشك شد؟ گفت: برداشت بيش از حد از منابع تجديد پذير يكي از دلايل آن است، مي‌توانيم ۴۰ تا ۴۵ درصد از آب‌هاي تجديد پذير را برداشت كنيم درحالي‌كه در كشور بالاي ۱۰۰ درصد برداشت مي‌شود و در حوضه آبريز نيز بيش از ۷۰ درصد آب برداشت مي‌شود.

وي تأكيد كرد: مديريت ناصحيح و توسعه كشاورزي نامتوازن شرايط سختي را براي درياچه به‌وجود آورد. البته طبيعت هم بيكار نخواهد نشست و در قالب طوفان‌هاي گردوغبار عكس‌العمل نشان داد.تجريشي به تأثير خشك شدن درياچه بر سلامت مردم اشاره كرد و گفت: با خشك شدن سطح آب درياچه انعكاس يا برگشت از سطح در حاشيه 2.5برابر و در كف درياچه ۴برابر فزايش يافته است كه مشكلاتي مانند افزايش سرطان را هم همراه خواهد داشت.

وي با بيان اينكه وضعيت آبي در كل كشور چندان مطلوب نيست افزود: ايران چهارمين كشور در دنيا از لحاظ ميزان برداشت آب‌هاي زيرزميني است و ايران ۸ درصد از كل برداشت آب‌هاي زيرزميني دنيا را انجام مي‌دهد.تجريشي ادامه داد: اگر همين روال پيش رود تا سال۲۰۵۰ حدود ۲۲ درصد از آب‌هاي زيرزميني را مصرف خواهيم كرد.

 

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید