نشست مشترک مسوولین ستاد احیا با متخصصین آب وهیدرولوژی استرالیا

نشست مشترک مسوولین ستاد احیا با متخصصین آب وهیدرولوژی استرالیا

نشست مشترک مسوولین ستاد احیای دریاچه ارومیه با تیمی از مؤسسه امور بین الملل استرالیا با هدف آشنایی با مسئله دریاچه ارومیه و فعالیت‌ها و زمینه‌های کاری ستاد احیای دریاچه ارومیه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، روز دوشنبه ۲۱ فروردین ماه نشستی علمی با  حضور مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیا و مدیر امور بین الملل این ستاد با تیمی ۲۵ نفره از مؤسسه امور بین الملل استرالیا در دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه  برگزار شد.
گفتنی است در فرودین ماه سال جاری تیمی ۲۵ نفره از مؤسسه امور بین الملل استرالیا در قالب تور مطالعاتی به  همراه مدیر این مؤسسه پاتریک مور " D. Patrick Moore " و  سه نفر از متخصصین هیدرولوژی به ایران سفر کردند.
این سفر به دنبال امضاء تفاهمنامه فی ما بین ایران و استرالیا برای همکاری در امور آب با محوریت دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه ملبورن استرالیا انجام شده است .
ماری دارلینگ استرالیا، حوضه ای موفق
در این جلسه ابتدا فیلمی ۶ دقیقه ای که به معرفی شرایط ایجاد شده در حوضه دریاچه ارومیه ناشی از خشک شدن آن و تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه پرداخته شد. پس از آن حسین شاهباز ، مدیر بخش بین الملل ستاد احیای دریاچه ارومیه، طی ارائه ای وضعیت دریاچه و حوضه آبریز آن، عوامل موثر بر خشک شدن دریاچه و اثر آن بر اکوسیستم منطقه را تشریح کرد.
وی سپس به تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: رییس جمهوری ایران پیش از روی کار آمدن قول احیای دریاچه را به مردم منطقه داده بودند.
این مقام مسوول در ادامه از اقدامات صورت گرفته توسط ستاد احیاء و اثرات آن سخن گفت.  در ادامه جلسه مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیا، به سوالات حاضرین که بیشتر در خصوص مسائل اجتماعی و نقش دانشگاه‌ها در احیای دریاچه و همچنین چگونگی همکاری بین المللی در احیای دریاچه پاسخ داد. همچنین تجریشی به انتقال تجارب موفق مدیریت حوضه ماری دارلینگ استرالیا و بسترهای ایجاد شده برای همکاری ستاد احیاء با دانشگاه ملبورن استرالیا و سفر تیم فنی این دانشگاه به ایران در هفته آینده اشاره کرد.

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید