دهمین کنگره ملی مهندسی عمران در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد

در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد

دهمین کنگره ملی مهندسی عمران در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد

 

در  آیین افتتاحیه‌ی دهمین کنگره ملی مهندسی عمران،  مدیر امور پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف گفت: توسعه پایدار نیازمند همکاری جامع همه رشته های مهندسی و غیر مهندسی است.

به گزارش روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه،صبح  امروز  دهمین کنگره ملی مهندسی عمران با حضور متخصصان، پژوهشگران و صنعتگران داخلی و خارجی دردر سالن تربیت بدنی دانشگاه صنعتی شریف  برپا شد.

در ابتدای این مراسم علی‌بخشی دبیر دهمین کنگره ملی مهندسی عمران ضمن سخنانی به اهمیت گنگره، فواید و ضرورت آن و راهکار رونق بخشیدن به کنگره ملی مهندسی عمران اشاره کرد و افزود: در این دوره از کنگره تعداد 214 مقاله به صورت شفاهی و 250 مقاله به صورت پوستر در 7 محور اصلی ارایه خواهد شد.

وی در ادامه به راهکارهای رونق به کنگره مهندسی عمران اشاره کرد وگفت: نقد و بررسی چالش های مهندسی عمران، پژوهش‌های کاربردی برای رفع مشکلات کشور، حضور فعال و پر رنگ تر مهندسان حرفه‌ای و ارتباط دانشگاه با صنعت فراتر از کلیشه از جمله مهم ترین راهکار های رونق به کنگره بر شمرد.

در ادامه برنامه حبیب اله نصیری رییس دانشکده مهندسی عمران طی سخنانی به ذکر تاریخچه کنگره در ایران اشاره کرد و افزود: دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف تا کنون تعداد 4 هزار دانشجو ورودی در مقطع کارشناسی داشته است و تعداد 6500 نفر فازغ التحصیل در سطح کارشناسی ارشد و دکتری داشته است.

وی افزود: هم اکنون تعداد 717 دانشجو در حال تحصیل در دانشکده مهندسی عمران وجود دارد که از این تعداد 351 نفر در مقطع کارشناسی،227 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 130 نفر در مقطع دکتری در حال تحصیل می‌باشند.

رییس دانشکده مهندسی عمران به تعداد اعضای هیات علمی این دانشکده هم اشاره کرد و گفت: 45 عضو هیات علمی در حال حاضر در دانشکده مهندسی عمران در حال تدریس هستند که از بین حدود 23 نفر استاد، 6 نفر دانشیار، 15 نفر استادیار و یک نفر مربی هستند.

وی در ادامه این نوید را داد که به زودی گرایش مهندسی فرا ساحل، سواحل و رشته مهندسی معماری را به زودی در دانشگاه صنعتی شریف تاسیس خواهیم کرد.

در ادامه این کنگره محمدرضا موحدی موحدی مدیر امور پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی گفت: رشته عمران حوزه وسیعی دارد و شاحه‌های متنوعی را شامل می شود.

وی گفت: توسعه پایدار نیازمند همکاری جامع همه رشته های مهندسی و غیر مهندسی است و تا این همکاری وجود نداشته باشد توسعه پایدار محقق نمی شود.

وی افزود: نگاه تک بعدی و تک رشته‌ای دیگر جوابگو نیست و برای رسیدن به توسعه پایدار و رسیدن به محیط زیست تاب‌آور پرداختن همه جانبه به همه رشته ها را می طلبد.

به گفته موحدی بسیاری از حوزه های زیر ساختی در موضوع مهندسی عمران وجود دارد و در هر پدیده ای جای پای مهندسی عمران وجود دارد.

وی محیط زیست تاب آور را به معنای توسعه پایدار در حوزه های سازه های ایمن و مطبوع، ساختمان هایی با مصرف انرژی هوشمند، حمل و نقل سریع و مطمئن، کاهش زایدات، محیط زیست پاک، دریای پر بازده و بهره وری ناب از منابع مثل نفت و.. نامید.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه افزود: الگوی مناسب شهری به خصوص در ساخت و ساز شهری تهران به صورت یکپارچه نداریم و الگویی مناسب فرهنگ ایرانی و اسلامی وجود ندارد و بحث عمده ما به مهندسین که دست اندرکار مهندسی کشور هستند بر می گردد.

وی در خاتمه سخنانش افتتاح مرکز مشترک آب ایران و استرالیا در دانشگاه صنعتی شریف نوید داد.

 در ادامه برنامه انوار استاد دانشگاه شیراز طی سخنانی به تاریخچه شکل گیری کنگره ملی مهندسی عمران اشاره کرد و افزود: یازدهمین کنگره بین المللی مهندسی عمران به زودی در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

در خاتمه مراسم شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهر سازی طی سخنانی گفت: طبق آمار در 150 سال گذشته رشته مهندسی عمران نسبت به پزشکی تاثیر بیشتری در جامعه داشته چرا که با احداث سرپناه های ایمن، مدیریت فاضلاب ها، تهیه آب سالم و...باعث این مهم در جامعه هستند.

وی به موضوع فرو نشست به عنوان یکی از مسایل مهم اشاره کرد و افزود: طبق آمار میزان فرو نشست در ورامین به عدد 24 سانتی متر در سال رسیده است که رقم قابل ملاحظه ای است و باید تدبیری در این خصوص اندیشیده شود.

وی توجه به فن آوری در حوزه مهندسی عمران را از دیگر مسایل مهم خواند و افزود: عدم اقبال به رشته های مهندسی در کشور در سال های اخیر واقعیتی غیر قابل انکار است که از علل اصلی آن می توان به رشد بی رویه رشته ای مهندسی و پذیرش دانشجو در سالهای اخیر بدون توجه به کیفیت مناسب و استخدام اساتید ضعیف در برخی از دانشگاه‌ها از علل این موضوع است که باید به دنبال راهکاری مناسب برای حل این مشکل بود.

گفتنی است پس از مراسم افتتاحیه نمایشگاهی با حضور شرکت‌های بزرگ و برخی صنعت گران کشور توسط معاون وزیر راه‌وشهرسازی افتتاح شد.

 

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید