پروسه احیای دریاچه ارومیه بدون توقف و با پیشرفت در همه امور در حال انجام است

پیام امید بخش مدیران دستگاه های ذیربط با احیای دریاچه ارومیه در نشست خبری:

پروسه احیای دریاچه ارومیه بدون توقف و با پیشرفت در همه امور در حال انجام است

 

حکایت دریاچه ارومیه حکایت غریبی است. خیلی ها به این دریاچه مدیون هستند و باید از آن طلب حلالیت کنند اما امروزه آنهایی که باید ازدر اول صف توبه و کسب حلالیت از اقدامات کرده و نکرده خود باشند؛ دولتی که هدف اش احیای نگین فیروزه ای آذربایجان است، را به اتهامات گوناگون می نوازند. مسئولان ذیربط نیز تا کنون در نشست های مختلف اقدامات خود را به مردم گزارش داده بودند اما جای خالی نشستی که همه مدیران دستگاه های ذیربط با احیای دریاچه ارومیه یکجا به مردم گزارش دهند خالی بود.

با همه این اوصاف، پنجشنبه مدیران کل دستگاههای ذیربط در احیای دریاچه ارومیه گرد هم آمدند تا به همه سوالات بیش از 30 خبرنگار حاضر درنشست پاسخ دهند.

 

نگاه غیر سیاسی دولت به احیای دریاچه ارومیه

امیرعباس جعفری مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی در نشست خبری با اصحاب رسانه در تشریح عملکرد دستگاههای اجرایی ذیربط با احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: 100 درصد پروژه های محول شده به دستگاههای اجرایی در روند احیای دریاچه ارومیه موثر خواهند بود.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید نگاه سیاسی به احیای دریاچه ارومیه ندارد زیرا احیای دریاچه همدلی همه مسئولان و مردم را می طلبد افزود: احیای دریاچه ارومیه احیای زندگی انسانها و محیط زیست بوده و دراین راستا باید فرهنگ سازی لازم انجام شود.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به ارائه 27 راهکار در قالب 6 موضوع برای احیای نگین آبی آذربایجان اضافه کرد: تامین آب از منابع جدید، اقدامات حفاظتی از محیط زیست، تسهیل آب ورودی، کنترل و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، کنترل و کاهش برداشت آب از منابع سطحی و کاهش برداشت از آب های زیرزمینی این 6 موضوع است.

جعفری غربی گفت: توقف طرح های سد سازی جز 2 مورد، تامین اعتبار انتقال آب از رودخانه زاب، ساماندهی چاه های حوضه آبریز دریاچه ارومیه، انتقال پساب های تصفیه شده، کنترل و کاهش مصرف آب کشاورزی، انتقال آب به جزایر و تالاب ها، تهیه نقشه کاداستر اراضی حوضه آبریز دریاچه، انتقال آب رودخانه ها به پیکره آبی دریاچه، انجام هماهنگی با قوه قضاییه جهت تسهیل قانون تکلیف چاه های بدون پروانه، آسیب شناسی اثرات اجتماعی، بهداشتی و زیست شناسی، شناسایی گونه های گیاهی شورپسند جهت کاشت در حاشیه دریاچه، ممنوعیت انعقاد قرارداد و خرید چغندر قند از استان های همجوار و پیاده سازی برنامه جامع آموزش از جمله اقدامات دولت یازدهم برای احیای دریاچه ارومیه است.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با بیان اینکه در راستای تدوین و پیاده سازی برنامه جامع آگاه سازی محلی با تمامی دهیاران در 9 شهرستان حوزه ابریز دریاچه ارومیه جلسات متعددی برگزار شده است گفت: جلسات آموزشی و کارهای فرهنگی برای یک هزار و 500 دهیار و کشاورزان در شهرستان های حوزه آبریز برگزار شده است.

 

عملکرد جهاد کشاورزی در احیای دریاچه ارومیه

اسمعیل کریم زاده مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه افزود: در ۱۴هزار هکتار از  ۹شهرستان واقع در حوزه آبریز دریاچه ارومیه روش نوین آبیاری اجرایی شده که در این میان۷۲میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شده است.

وی با اشاره به 6 راهکار مرتبط با جهاد کشاورزی از 27 راهکار ارائه شده در راستای احیای دریاچه ارومیه گفت: کنترل و کاهش مصرف آب کشاورزی، تهیه نقشه کاداسترحوزه دریاچه ارومیه، تدوین برنامه جامع آموزش برای جلب مشارکت عمومی، بحث الگوی کشت، اجرای روش های مصرف بهینه آب در حوزه دریاچه ارومیه از جمله این راهکارها است.

کریم زاده با بیان اینکه 414 کیلومتر انتقال آب با لوله در شهرستانهای حوزه آبریز دریاچه انجام شده است خاطر نشان کرد: به ازای هرهکتار در انتقال آب با لوله 4 هزار و 400 مترمکعب، در روش آبیاری قطره ای نزدیک به 6 هزار مترمکعب و در روش آبیاری بارانی و نوار طیف به ازای هر هکتار 5 هزار و 500 مترمکعب صرفه جویی شده است.

وی افزود: در سه سال اخیر 162 میلیارد تومان برای اجرای این 6 راهکار در احیا دریاچه ارومیه در حوزه کشاورزی هزینه شد.

مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اقدامات موثر جهاد کشاورزی اذربایجان غربی در خصوص کشاورزی محافظتی تصریح کرد: در سطح 100 هزار هکتار از اراضی زراعی حوزه ابریز دریاچه طی 3 سال گذشته کشاورزی حفاظتی انجام شده است.

 

افزایش آب دریاچه ارومیه به میزان  2 میلیارد و ۲۵۰میلیون مترمکعب  

 پرویز آراسته مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه تراز کنونی دریاچه ارومیه 1270.85 بوده و نسبت به سال 93، 79سانتی متر افزایش وجود دارد افزود: مساحت عرصه آبی دریاچه 2 هزار و 400 کیلومتر و میزان حجم آب موجود ۲میلیارد و ۲۵۰میلیون مترمکعب است.

وی با اشاره به فاکتورهای تغییرات اکولوژیکی دریاچه و خشکی آن تصریح کرد: تغییرات اقلیمی، گرم شدن کره زمین، کاهش روند بارشها، فعالیت های انسانی درافزایش برداشت از آبهای سطحی و عدم تخصیص حق آبه به تالاب ها از جمله فاکتورهای موثر در خشکی دریاچه ارومیه قلمداد می شود.

آراسته با اشاره به اقدامات محیط زیست استان در راستای احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: تثبیت بیولوژیک در منطقه جبل کندی در ۴۸۰هکتار، مالچ پاشی بیولوژیک اولین بار در سطح کشور در پارک ملی دریاچه در ۴۵هکتار، ایجاد 2 سطح آبگیر برای تامین آب حیات وحش دریاچه، حفاظت فیزیکی بیش از ۲۹۰کیلومتر ساحل دریاچه از بناب تا سلماس به عمق ۱تا ۵کیلومتر، برنامه آموزش توانمندسازی سازمان های محلی زنان روستا و سازمان های مردم نهاد و پروژه کشاورزی پایدار به کمک ANDP و کمک ژاپن و تدوین طرح جامع سیپا از جمله اقدامت موثر در این زمینه بوده است.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه میله گذاری حریم تالاب ها از جمله کانی برازان در جهت جلوگیری از تعرض افراد سودجو انجام شده است افزود: میله گذاری پیرامون پارک ملی دریاچه نیز به طول ۵۰۰کیلومتر انجام شده است.

وی با اشاره به آخرین سرشماری انجام شده از حیات وحش تصریح کرد: ۲۲۰قوچ میش ارمنی و ۲۰۰راس گوزن زرد ایرانی در جزایر دریاچه ارومیه در وضعیت مناسبی به سر می برند.

آراسته گفت: 4 تن سیستم آرتمیا خریداری و در سردخانه نگهداری می شود و به محض رسیدن دریاچه به حد مطلوب اکولوژیکی به دریاچه تخلیه می شود.

 

انتقال 105 میلیون مترمکعب پسآب تصفیه شده از 14 شهر حوزه آبریز به پیکره دریاچه

 رسول اکبری مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی نیز در ادامه با اشاره به اینکه در سالهای گذشته میزان پساب وارده به دریاچه 30 میلیون مترمکعب بوده و اکنون این میزان به 40 میلیون مترمکعب درسال رسیده است اظهار کرد: با افتتاح تصفیه خانه گلمان که از پیشرفت 80 درصدی برخوردار است 2 میلیون و 500 هزار مترمکعب پساب به پیکره دریاچه وارد می شود.

وی تغییرات اقلیمی و کاهش بارشها و مصرف بی رویه آب را از علل خشکی دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: با ارائه راهکارهای علمی از سوی ستاد احیای دریاچه به دستگاههای اجرایی و شرکت ابفای شهری آذربایجان غربی انتقال 105 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده از 14 شهر حوزه آبریز به پیکره دریاچه انجام داده است.

اکبری با اشاره به احجام انتقالی به دریاچه ارومیه گفت: احداث  115 هزار متر مکعب در شبانه روز تصفیه خانه، یک هزار و 100 کیلومتر خطوط انتقال و انتقال بعد از احداث تصفیه خانه و احداث 30 ایستگاه پمپاژ در حوضه دریاچه ارومیه از جمله تعهدات شرکت آب و فاضلاب شهری در راستای احیای دریاچه ارومیه است.

وی گفت:از سال 70 تا 92 ظرفیت تصفیه خانه ای استان 200 هزار مترمکعب  بود که در 4 سال گذشته به 300 هزار مترمکعب رسیده که نشان از بهبود فعالیت های انجام شده در این حوزه است.

اکبری با بیان اینکه اعتبار مصوب برای اجرای برنامه های این شرکت در راستای احیای دریاچه 500 میلیارد تومان است افزود: در سال 93 و 94، ۴۴میلیارد تومان از محل اعتبارات دریاچه دریافت و این رقم در سال ۹۵به بیش از70 میلیارد تومان رسید.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با اشاره به پروژه های مهم آبفای شهری آذربایجان غربی در راستای احیای دریاچه ارومیه گفت: احداث تصفیه خانه فاضلاب نقده با ظرفیت 23 هزار مترمکعب به  بهره برداری رسیده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات موثری در تحویل پساب انجام شده و تاکنون 140 کیلومتر شبکه جمع آوری و خطوط انتقال اجراشده است افزود: 38 هزار و 500 مترمکعب به ظرفیت تصفیه خانه استان اضافه شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی درباره تصفیه خانه های در دست احداث در آذربایجان غربی درراستای احیای دریاچه ارومیه گفت: تصفیه خانه 60 هزار مترمکعبی در ارومیه با پیشرفت فیزیکی۴۲درصد در دست احداث است که با اتمام این پروژه سالانه 52 میلیون مترمکعب اب در سال از ارومیه به پیکره دریاچه منتقل می شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی ادامه داد: برای انتقال مستقیم 52 میلیون مترمکعبی در سال پساب تصفیه شده از ارومیه به پیکره دریاچه پروژه خط انتقال 15 کیلومتری با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان در دست احداث است .

وی با بیان اینکه عمده پساب تحویلی به پیکره دریاچه از ارومیه بوده است گفت: 80 هزار مترمکعب پساب تصفیه شده به دریاچه انتقال یافته که 40 هزار مترمکعب آن طی 4 سال گذشته انجام شده است.

 

مهار کانونهای بحرانی میاندوآب با اقدامات انجام شده

مجید موسی‌زاده مدیر اجرایی پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه اداره منابع طبیعی آذربایجان‌غربی گفت:  تا کنون و در قالب راهکارهای 27 گانه ستاد احیا دریاچه ارومیه 17 میلیارد و 650 میلیون تومان برای مهار ریزگردهای نمکی از سوی سازمان منابع طبیعی آذربایجان غربی هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون چندین کانون گرد و غبار در شهرستان‌های ارومیه، سلماس و میاندوآب شناسایی و مهار شده‌اند افزود: : عملیات کاشت و نگهداری بوته‌های گیاهی شورپسند در حدود یک هزار و 418  هکتار از اراضی اطراف دریاچه ارومیه به انجام رسیده و در 417 هکتار نیز نهال کاری شده است.

موسی زاده با بیان اینکه کانون های بحرانی میاندوآب به خاطر عملیات احیای دریاچه ارومیه مهار و این نوید بخش احیای دریاچه ارومیه است افزود: هم اکنون در بسیاری از کانون‌های ریزگرد رطوبت کافی در کف زمین وجود دارد که مانع از بلند شدن طوفان‌های نمکی می‌شود.

وی افزود: در صورت احیای کامل دریاچه ارومیه، کانون‌های گرد وغبار به خودی خود مهار و دیگر نقش منابع طبیعی در روند احیا به انتهای می‌رسد.

مدیر اجرایی پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه در سازمان منابع طبیعی آذربایجان غربی با اشاره به راه اندازی 6ایستگاه هواشناسی در حوزه دریاچه ارومیه گفت:ایستگاه سنجش و پایش فرسایش بادی در شهرستان‌های سلماس، ارومیه و میاندوآب احداث می‌شود و این ایستگاه‌ها کار پالایش و سنجش گرد و غبار را انجام می‌دهند.

 

افزایش ورودی آب به دریاچه ارومیه علی رغم کاهش بارندگی ها

همچنین یاسر رهبردین معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: در ۹۶ - ۹۵با وجود کاهش بارندگی ۱.۵میلیارد مترمکعب آب به دریاچه وارد شد.

وی افزود: 4 مصوبه از 27 راهکار احیا دریاچه ارومیه به شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی مربوط است که در این ارتباط 17 طرح و پروژه به انجام رسیده یا در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: در قالب راهکارهای 27گانه کار احداث کانال انتقال آب جلدیان به طور کامل به انجام رسیده و افتتاح شده است که می‌تواند 95 میلیون مترمکعب آب را به دریاچه انتقال دهد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی افزود:  تاکنون 124 مورد دستگاه حفاری چاه‌های غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کشف و به واسطه گشت و بازرسی 80 اکیپ 646 موتور پمپ غیرمجاز برداشت از آب‌های سطحی و زیر زمینی جمع‌آوری شده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: تعداد 60 هزار از چاه‌های آب آذربایجان غربی فاقد مجوز قانونی است که عاملی برای استفاده بی‌رویه از آب و در نهایت از اسباب خشکی دریاچه ارومیه است.

وی افزود: در سال 94 حدود 584 چاه و در سال گذشته نیز یک هزار 540 چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مسلوب شد.

به گفته وی در 6 رودخانه اصلی حوضه آبریز دریاچه ارومیه، 65  کیلومتر لایروبی صورت گرفته و با احداث معبری به طول 25 کیلومتر طرح  اتصال زرینه رود به سیمینه رود در میاندوآب انجام شده است.

رهبردین اظهار کرد: در سال 93 و 94 افزون بر 701 میلیون متر مکعب و در سال آبی 94 و 95 نیز افزون بر 2 میلیارد و 840 میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه انتقال داده شده است.

رهبردین اظهار کرد: از برنامه مقرر که رهاسازی آب به مقدار 176 میلیون متر مکعب در سال 93 بود 144 میلیون متر مکعب در همان سال رهاسازی شد و این رقم در سال 94 از 427 میلیون متر مکعب هدف‌گذاری شده به یک میلیارد و 170 میلیون متر مکعب افزایش یافت.

وی گفت: در سال آبی جاری نیز از 355 میلیون متر مکعب مشخص شده 674 میلیون مترمکعب رهاسازی شده که این رقم نشان از اهتمام شرکت آب منطقه‌ای در روند احیا دریاچه ارومیه دارد.

 

 اگر در گذشته به دریاچه اهمیت می دادند، حال دریاچه خوب بود

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: تا کنون حدود یک سوم از کار احداث تونل انتقال حوضه به حوضه آب به سمت دریاچه ارومیه به انجام رسیده است.

وی اظهار کرد: از پروژه 36 کیلومتری انتقال حوضه به حوضه آب افزون بر 11 کیلومتر در جنوب استان انجام شده است و برای این پروژه تاکنون 620 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده است.

سرخوش گفت: اگر از 20 سال پیش همچون همین چهار سال اخیر به موضوع حفاظت از دریاچه ارومیه اهمیت داده می‌شد امروز این بحران اتفاق نمی‌افتاد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: از سال 88 تا 92 با داشتن 302 میلیمتر بارندگی 130 سانتی متر کاهش تراز در دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است.

وی افزود: با این روند از سال 92 تا سال 96 باید 160 سانتی متر از ارتفاع و تراز دریاچه ارومیه کاهش می‌یافت اما با اقدامات دولت از این اتفاق کاملاً جلوگیری شد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: هم اکنون تقریباً در تمام حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیش از 80 درصد ریزگردها مهار شده‌اند.

وی افزود: هیچ ردیف تخصیص اعتبار برای خود ستاد احیا نداریم بلکه این ستاد به مثابه یک سازمان برنامه و بودجه کوچک است که مسائل و طرح های مربوط به احیا دریاچه ارومیه را مدیریت می‌کند.

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید