نامه کمپین مردمی نجات دریاچه ارومیه به رییس جمهور

نامه کمپین مردمی نجات دریاچه ارومیه به رییس جمهور

کمپین مردمی نجات دریاچه ارومیه در راستای حمایت دولت یازدهم در جریان احیای دریاچه ارومیه طی نامه ای از رییس جمهور حسن روحانی تقدیر و ابراز نگرانی در خصوص وضعیت آتی دریاچه ارومیه را  مطرح کردند.متن نامه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر روحانی

با سلام و عرض ادب و احترام، در این نامه بر آن شده‌ایم که به نمایندگی از فعالان حفاظت از محیط زیست ایران و اعضای «کمپین مردمی نجات دریاچه ارومیه» در خصوص وضعیت وخیم دریاچه ارومیه سخنی چند با شما در میان بگذاریم:
١-  ما قدردان اقدامات انجام شده هستیم.
این امر بر کسی پوشیده نیست که روند سریع نابودی دریاچه ارومیه از سال 92، به لطف تدابیر اندیشیده شده در دولت تدبیر و امید متوقف و یا حداقل کند گردیده است؛ نگاه غلط امنیتی حاکم بر موضوع دریاچه ارومیه اصلاح گردیده و به یک خواست ملی و زیست محیطی دلسوزان سراسر کشور تبدیل گردیده است؛ غلط بودن برخی نظریه‌های به ظاهر کارشناسی شده مبنی بر غیرقابل احیا بودن دریاچه ارومیه به همت دولت یازدهم و همراهی مردم منطقه در عمل به اثبات رسیده است.
رأی قاطع مردم منطقه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به تداوم دولت تدبیر و امید، نشانه‌ای از قدرشناسی مردم فهیم آذربایجان از رئیس جمهور محبوب شان است.

٢-   اقدامات انجام شده کنونی به هیچ عنوان متناسب با عمق این فاجعه زیست محیطی نیست.
متأسفانه شواهد حاکی از آن است که عزم و اراده جدی برای احیاء دریاچه ارومیه فروکش نموده و یا حداقل به عنوان «اولویت اول زیست محیطی کشور» به آن نمی‌نگرند. آقای دکتر کلانتری رئیس ستاد احیاء دریاچه ارومیه اخیراً در کلامی بیان داشتند؛ «خسارت خشکیدن دریاچه ارومیه به مراتب سنگین‌تر از خسارت 8 سال جنگ تحمیلی خواهد بود». افسوس ظاهراً مسئولین امر معنی و ابعاد این سخن را درک نکرده و به موضوع دریاچه ارومیه به عنوان اولویت دست‌چندم می‌نگرند و متوجه عمق فاجعه نیستند. و این در حالی است که کوچکترین تعلل غیرقابل جبران خواهد بود و توفیقات قبلی را نیز از بین خواهد برد. عدم تخصیص به موقع بودجه مصوب برنامه احیاء دریاچه ارومیه، عملاً موجب گردیده اقدامات ابتر و نیمه کاره رها گردند و این یعنی بازگشت به عقب. افت تراز دریاچه در تابستان 96 نسبت به زمان مشابه سال قبل خود نشانی بر این مدعاست. چه زیبا بود شعار انتخاباتی شما؛ به عقب بازنمی گردیم. آقای رئیس جمهور در خصوص دریاچه ارومیه در حال بازگشت به عقب هستیم.
٣-  مردم آذربایجان همواره در بزنگاه‌ها و گردنه‌های تاریخی از هرگونه جانفشانی برای میهن عزیزمان ایران دریغ ننموده‌اند، دلاوریهای مجاهدان آذربایجان در انقلاب مشروطه، حماسه 29 بهمن 1356 در انقلاب اسلامی شکوهمند ایران، رشادت‌های لشگر عاشورایی آذربایجان در 8 سال جنگ تحمیلی و ... تنها نمونه‌هایی است از این جانفشانی‌ها.
اکنون سرزمین سرداران شهید برادران باکری و هزاران شهید گلگون کفن این خطه، در معرض نابودی است. آیا این دور از انصاف و مروت نیست که ما تمام آنچه را که در توان داریم برای نجات این سرزمین به کار نبندیم؟؟... اکنون مردم منطقه با ندای «گلین گئداق آغلییاق   اورمو گولون دولدوراق» با اشک چشمان خویش به سوگ دریاچه نشسته‌اند.
آقای دکتر روحانی امروز به داد دریاچه ارومیه برسید؛ فردا بسیار دیر است. چه زیبا بود سخن شما؛ دریاچه ارومیه چشم ایران است؛ اکنون کورسوی امید این چشم به تدبیر شما دوخته شده است. این نامه درددلی بود از طرف اعضای کمپین مردمی نجات دریاچه ارومیه تقدیم حضور گردید. امیدواریم پاسخ دلگرم کننده جنابعالی و دستور اقدامات فوری به مسئولین امر را از زبان شیوای شما بشنویم.
با تشکر و تجدید احترام
کمپین مردمی نجات دریاچه ارومیه - تیر ماه 1396

 

 

 

 

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید