اوّلین نشست تخصّصی کارگروه فرهنگی و اجتماعی طرح پایش ستاد احیاء دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه

اوّلین نشست تخصّصی کارگروه فرهنگی و اجتماعی طرح پایش ستاد احیاء دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه

اوّلین نشست تخصّصی کارگروه فرهنگی  و اجتماعی طرح پایش ستاد احیاء دریاچه ارومیه دانشگاه ارومیه، روز سه شنبه مورخ ۳۰/۰۸/۹۶ در محل پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه با شرکت جمعی از مسئولین و متخصّصان استان از دستگاه­های اجرایی و تشکل­های مردمی و با حضور آقای پرفسور مهدی طالب از اساتید برجسته دانشگاه تهران و صاحب‌نظر در زمینه­ مشارکت­های اجتماعی برگزار گردید.

در این نشست تخصّصی مهم‌ترین چالش­های موجود در حوزه فرهنگی و اجتماعی احیاء دریاچه ارومیه و نحوه جلب مشارکت مردمی در امر احیاء مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ابتدا آقای دکتر زینال زاده، ریاست محترم پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه، گزارشی از روند تغییرات اقلیمی و تشدید بحران­های زیست‌محیطی ناشی از آن ارائه نمودند. سپس آقای دکتر حسین پور از متخصصین جامعه‌شناسی و اعضاء کارگروه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه، مطالبی با عنوان " بحران مشارکت " ایراد نموده و طی آن موانع و ریشه­های تاریخی اجتماعی که روند مشارکت اجتماعی توده­های مردم را تحت تأثیر منفی خود قرار داده­اند را مطرح نمودند.

در ادامه جناب آقای دکتر بهنام حبیب زاده، مدیر کارگروه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ارومیه، ضمن عرض خوش آمد گویی به تشریح فعّالیت­های انجام شده و برنامه­های آتی کارگروه پرداختند؛ و از جمع متخصصین برای تهیه طرح جامع فرهنگی و اجتماعی احیاء دریاچه ارومیه دعوت نموده و بر لزوم ایجاد پیوست فرهنگی و اجتماعی در تمامی طرح­های مرتبط با احیاء دریاچه  تأکید کردند.

سپس آقای پرفسور مهدی طالب ضمن ارائه تجربیات موفق از مشارکت­های مردمی در گذشته، تأکید نمودند که بدون مشارکت مردم امکان هیچ‌گونه موفقیتی در حوزه­های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست‌محیطی میسر نخواهد شد. ایشان در ادامه تأکید کردند که در هرگونه برنامه­ریزی برای جلب مشارکت مردمی باید به سه عامل تحت عناوین: الزامات دستوری و هنجاری، الزامات اقتصادی با تأکید بر ابعاد هزینه فایده و الزامات ارزشی و سنتی توجه نمود. 

در بخش پایانی جلسه با حضور آقایان : پرفسور مهدی طالب، دکتر افشار کبیری و دکتر محمدصادق فتح الهی پانل تخصصی برای پرسش و پاسخ تشکیل و ضمن پاسخ به سوالات طرح شده از طرف حاضرین، تبادل نظری پیرامون ضرورت اقدامات فرهنگی و اجتماعی در راستای احیاء دریاچه ارومیه و چگونگی امور پرداخته شد.

 

 

 

 

 

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید