گزارشی از وضعیت پروژه‌های زیر نظر واحد مطالعات ستاد احیای دریاچه ارومیه

گزارشی از وضعیت پروژه‌های زیر نظر واحد مطالعات ستاد احیای دریاچه ارومیه

دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق در راستای عمل به مأموریت خود و تدوين برنامه عملياتی جهت تحقق چشم‌انداز احيای درياچه اروميه، پس‌ازآنکه ۱۹ راهكار مصوب کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در مهرماه سال ۱۳۹۲ توسط كميته‌ها و كارگروه‌های مختلف مورد ارزیابی قرار داده و در خصوص آن‌ها اعلام نظر نمود، راهکارهای نجات دریاچه ارومیه را در نشست‌‌های متعدد کارشناسی در قالب کمیته‌ها و کارگروه‌ها استخراج‌ نمود و در خصوص ضرورت انجام ۲۷ راهكار شامل ۱۹ راهكار اجرايي و ۸ راهكار مطالعاتی به ‌جمع‌بندی‌های لازم رسيده است. ۸ راهکار مطالعاتی مذکور تحت عناوین زیر تعریف گردید:

۱.  آسیب‎شناسی اثرات سلامتی، بهداشتی، اجتماعی و زیست‌محیطی ناشی از خشک شدن بخشی از دریاچه ارومیه، تهیه و اجرای برنامه پیشگیری و کاهش ریسک اثرات محتمل

۲.  تهيه برنامه افزايش اشتغال و معيشت جايگزين توسط دستگاه‌های ذی‌ربط

۳.  طراحی و استقرار سامانه تصميم‌يار مديريت جامع (يكپارچه) حوضه آبريز درياچه اروميه

۴.  امكان‌سنجی استفاده از فناوری‌های نوين در راستای احيای درياچه اروميه

۵.  كنترل و كاهش مصرف آب در بخش كشاورزی

۶.  مطالعه و بررسی اثرات جاده ميان‌گذر شهيد كلانتری بر اكوسيستم درياچه اروميه و ارائه راهكارهای اصلاحی

۷.  ارزيابی و امكان‌سنجی بهر‌ه‌برداری صنعتی از املاح درياچه اروميه با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی

۸.  شناسايي كانون‌های توليد ریزگرد و تثبيت‌ آن‌ها

در ادامه مراحل مطالعه و طراحی طرح نجات دریاچه ارومیه، با توجه به ماهیت فعالیت‌ها و ورود به مراحل جدید که مطالعات و تجارب گذشته پاسخگوی نیازهای آن نمی‌باشند، به‌تناسب نیاز و در سطوح مختلف، مطالعات تکمیلی جدیدی تعریف‌شده و ذیل بخش مطالعات ستاد احیای دریاچه ارومیه در حال انجام است. بر اساس وظایف تعیین‌شده برای واحد مدیریت مطالعات، جهت نظارت و مدیریت مطالعات مصوب و تکمیلی و استخراج نتایج کاربردی حاصل از انجام آن‌ها، خدمات مختلفی برای این منظور اراده شده است. بخشی از این خدمات در قالب برگزاری نشست‌های تخصصی با سازمان‌های دانشی بین‌المللی، برگزاری بازدیدهای فنی و تخصصی با سازمان‌ها و دانشگاه‌های بین‌المللی و همچنین اجرای پایلوت‌های آزمایشی ارائه‌شده است. درواقع در جهت بهبود روند انجام مطالعات در حین انجام، تعیین مطالعات مناسب برای حل مسائل پیش‌آمده در حین فعالیت‌های اجرایی و اطمینان از اثربخشی فناوری‌های جدید قبل از استفاده، خدمات پشتیبانی فنی و کارشناسی ارائه گردیده است. 

در اینفوگرافیک زیر، ۴۰ پروژه مطالعاتی ستاد احیای دریاچه ارومیه که زیرمجموعه مطالعات ۸ گانه مصوب یا مطالعات تکمیلی می‌باشند، معرفی شده‌اند.

برای دانلود این اینفوگرافیک می‌توانید بر روی لینک روبرو کلیک کنید: گزارشی از وضعیت پروژه‌های زیر نظر واحد مطالعات ستاد احیای دریاچه ارومیه

گزارشی از وضعیت پروژه‌های زیر نظر واحد مطالعات ستاد احیای دریاچه ارومیه

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید