کارگاه آموزشی «توسعه بازار آب» برگزار شد

از سلسله برنامه‌های گفت‌و‌گوی آب ایران و استرالیا:

کارگاه آموزشی «توسعه بازار آب» برگزار شد

کارگاه آموزشی «توسعه بازار آب» با هدف استفاده از تجربیات کشور استرالیا در زمینه بازار آب برگزار شد.

این کارگاه، بخشی از برنامه مشترک ستاد احیای دریاچه ارومیه با دولت استرالیا با عنوان «گفتگو‌های آب ایران و استرالیا» است که در هفته جاری در شهرهای تبریز و تهران در حال برگزاری است.

در این کارگاه آموزشی که در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار گردید، ابتدا مهندس شریعتمدار، سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب، به عنوان میزبان این کارگاه ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین، به بیان ضرورت توجه به بحث بازار ایران پرداختند.

 کارگاه آموزشی «توسعه بازار آب»

در ادامه، ریان گروملی از شرکت مشاور Aither، به ارائه تجربیاتی از کشور استرالیا در خصوص راه‌اندازی بازار آب پرداخت. از جمله مهم‌ترین نکاتی که در این ارائه به آن پرداخته شد، می‌توان به چرایی و اهمیت ایجاد بازار آب، اصلاحات اساسی انجام شده در استرالیا برای راه‌اندازی بازار آب، نتایج به دست آمده از راه‌اندازی این بازار و درس‌ها و تجربیات به دست آمده در طول ۱۵ سال از اجرای بازار آب در استرالیا پرداخت.

در قسمت بعدی برنامه، مهندس سیاری، نماینده وزارت نیرو در جلسه به طرح مبحث بازار آب در ایران پرداخت. وی با اشاره به کاهش ۶۰ درصدی بارش در کشور نسبت به میانگین بلند مدت، پایین بودن تعرفه فروش آب کشاورزی به کشاورزان را از دلایل بهره‌وری پایین آب در این بخش دانست. وی گفت: «هم‌اکنون تعرفه فروش هر مترمکعب آب کشاورزی که در دفاتر مالی تأیید شده ادارات آب منطقه‌ای ثبت شده است، برای شبکه‌های قدیمی ۱۰۲ ریال برای هر مترمکعب است. در شبکه‌های مدرن که آب به صورت تنظیم شده در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد، این رقم برابر با ۱۶۸ ریال برای هر مترمکعب آب است.»

پس از آن، دکتر آزاده احمدی، دانشیار دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان، به معرفی پروژه پایلوت بازار آب در شهرستان برخوار استان اصفهان پرداخت.

ارائه بعدی به کارکرد بورس انرژی در صنعت آب کشور و معرفی پروژه پایلوت بازار آب در منطقه جاسک اختصاص یافته بود که توسط مهندس شفیعی ارائه گردید.

 قسمت پایانی این کارگاه نیز به پرسش و پاسخ میان شرکت‌کنندگان و گروه استرالیایی اختصاص یافته بود.

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید