اولویت ما تأمین آب از منابع داخلی و از طریق صرفه‌جویی کشاورزی است

پاسخ دکتر تجریشی به موضوع انتقال آب دریاچه وان به ارومیه:

اولویت ما تأمین آب از منابع داخلی و از طریق صرفه‌جویی کشاورزی است

دکتر مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفت‌وگوی تلفنی با بخش خبری شبکه چهار به سؤالاتی درباره ماجرای انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه پاسخ دادند.

دکتر تجریشی در این گفت‌وگو بیان کرد که ستاد نه تنها بر روی انتقال آب از وان به ارومیه مطالعه کرده که علاوه بر آن انتقال همه منابع آبی نزدیک به دریاچه را نیز بررسی کرده است. اما این به معنی اقدام برای انتقال آب نیست و ستاد احیا همه مطالعات امکان‌سنجی در این زمینه را انجام داده است. وی در این گفت‌وگوی تلفنی گفت:

«در سال ۱۳۹۳ وقتی که ستاد احیای دریاچه ارومیه شکل گرفت، با توجه به اهمیت احیای دریاچه ارومیه و خساراتی که خشک شدن آن به جوامع محلی و اقتصاد منطقه و شهرهای گسترده‌ای از حوضه می‌توانست وارد کند؛ مصوبه‌ای تصویب شد که بر طبق آن تمام راهکارهایی که می‌تواند با انتقال آب به احیای دریاچه ارومیه کمک کند، مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد. از جمله این موارد می‌توان به خزر، سوان، وان، ارس و بین حوضه‌ای در داخل کشور اشاره کرد. ولی همیشه به عنوان یک سیاست برای ستاد احیای دریاچه ارومیه این مسئله اهمیت بیشتری داشته است که ما بتوانیم آب را از منابع داخلی و از محل صرفه‌جویی در مصارف کشاورزی تأمین کنیم.»

دکتر تجریشی در پاسخ به این سوال که آیا نتیجه مطالعات برای طرح انتقال آب به دریاچه منفی بوده گفت: «مطالعات به سؤال پاسخ می‌دهد. یعنی اگر مثلا من در شرایطی قرار گرفتم که مجبور شدم از این گزینه استفاده کنم چگونه است و چه خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد. در واقع حالا همه درباره موضوع خاص وان سؤال می‌کنند اما من می‌خواهم بگویم ما برای همه مواردی که به آن اشاره کردم مطالعات امکان‌سنجی را انجام دادیم ولی هیچ یک به معنی قصد ما برای اجرای این طرح‌ها نبوده و نیست. مثلا طرح انتقال آب خزر را وزارت نیرو به کمک مشاور خارجی انجام داده بود که الان تقریبا نتایجش مشخص شده است. در رابطه با انتقال آب خزر مسائل شیمیایی، فیزیکی، اقتصادی و تأمین منابع مالی همه با هم دیده شد. مطالعات طرح انتقال آب وان به کمک سه دانشگاه داخلی در مقام مشاور انجام شد. ولی در مورد وان موضوعی که وجود دارد این است که کشور ترکیه با مشکلی مواجه است و آن اینکه سطح آب این دریاچه بسیار بالا آمده و مانع اختلاط دریاچه می‌شود و این منجر به مرگ ماهی‌های خاص این دریاچه شده است. موضوع سوان در همان ابتدا منتفی شد. ارس هم با توجه به قیمت بسیار بالای آب از میان گزینه‌ها حذف شد.»

وی در پایان خاطر نشان کرد که ستاد احیای دریاچه ارومیه تا کنون تمامی منابع آبی که در اطراف دریاچه وجود دارد را بررسی کرده است که همه آن‌ها در قالب مطالعات اولیه انجام گرفته‌اند.

اخبار مرتبط

افزودن دیدگاه جدید