دستگاه‌های اجرایی تصمیم دولت را قبول ندارند و به آن ضربه می‌زنند

دکتر کلانتری در پانزدهمین جلسه کمیته راهبردی ستاد احیای دریاچه ارومیه عنوان کردند:

دستگاه‌های اجرایی تصمیم دولت را قبول ندارند و به آن ضربه می‌زنند

 

پانزدهمین جلسه کمیته راهبردی ستاد احیای دریاچه ارومیه در کتابخانه مرکزی دانشگاه شریف و با حضور اعضا برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه،  در این جلسه که با حضور دکتر کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و دکتر تجریشی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق این ستاد برگزار شد آقایان عباس سروش معاون آب و آبفای وزارت نیرو، اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، ظهرابی، معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، کهوریان معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی و کارشناسانی از وزارت‌خانه‌های ذکر شده و دفاتر استانی حضور داشتند.

 

در ابتدای نشست علی حاجی‌مرادی، مسئول واحد سیاستگذاری دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه با ارائه گزارشی به تشریح وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت. پس از آن دکتر کلانتری در صحبت‌هایی صریح به انتقاد از عملکرد واحدهای مختلف درگیر در جریان احیای دریاچه ارومیه پرداخت و گفت:

مشکل اصلی دریاچه ارومیه این است که زیر مجموعه دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها تصمیمی که دولت اتخاذ می‌کند را قبول ندارند. انتقاد را از خودمان شروع می‌کنم و می‌گویم خود ما هم در سازمان محیط‌زیست آن طور که باید و شاید برای دریاچه ارومیه کاری نکردیم. واحدهای اجرایی دیگر هم کاری نکردند. مثلا وزارت جهاد کشاوزی به‌خصوص جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اصلا به تعهداتش درباره دریاچه ارومیه عمل نکرده است. بعد از مصوبات ما سالانه ۸۰۰۰ هکتار سطح زیر کشت آبی در حوضه توسعه پیدا کرده است. این یعنی ۲۴۰۰۰ هکتار افزایش مساحت زیر کشت کشاورزی در طی سه سال در منطقه که با احتساب ۱۰۰۰۰ متر مکعب آب مصرفی هر هکتار ، به عبارتی در پایان این سه سال ۲۴۰ میلیون متر مکعب افزایش مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه! وقتی این اطلاعات را کنار هم می‌گذارید انگار که دولت توسط برخی سرکار گذاشته شده است. از بنده که معاون رئیس‌جمهور هستم تا وزرای محترم ذی‌ربطش. دولت چیزی تصویب می‌کند اما در عمل دستگاه استانی هرچه که خواست انجام می‌دهد. مدیران به شدت عافیت‌طلب شده‌اند و اصلا حاضر نیستند برای یک مسئله کوچک اندکی ریسک بکنند. یعنی واقعا اگر دولت بخواهد اینطور تصمیم بگیرد و دستگاه‌های اجرایی استانی هم به این شیوه اجرا کنند بی‌شک ما یک نظام ناکارآمد خواهیم بود.

همین مسئله رهاسازی مازاد آب سدها که در زمان آقای چیت‌چیان (وزیر نیروی دولت یازدهم) تصویب شد و خود آقای مهندس موسوی (مدیر حوضه آبریز) هم حضور داشتند و در جریان بودند. قرار شد آب سدها در حوضه آبریز از یک میزان بیشتر شد در اختیار دریاچه قرار بگیرد و همه‌اش سهم دریاچه باشد. من از اول سال تا کنون سه بار با وزیر محترم نیرو مکاتبه کردم، علیرغم این که هر ماه هم جلسه داریم، ولی خب زیر مجموعه ایشان به ما جواب نمی‌دهند! می‌گویند شاید در تابستان درجه حرارت اورمیه ۵۰ درجه بشود و تبخیر آب بالا برود و ما نمی‌توانیم آب را در اختیار دریاچه بگذاریم. یعنی دلایل و توجیهاتی می‌آورند که فقط و فقط برای انجام ندادن کار است. برای این است که کاری صورت نگیرد. واقعا با این عملکرد ستاد احیاء قطعا موفق نمی‌شود.

مگر ما در سال ۹۳ تصمیم نگرفتیم سطح زیر کشت چغندر افزایش پیدا نکند؟ وزارت صنعت و معدن می‌رود یک کارخانه قند را از مشهد به حوضه دریاچه ارومیه می‌آورد. خلاف بَیّن مصوبه هیأت وزیران! اینجور که نمی‌شود تصمیم گرفت، اینجور که نمی‌شود اجرا کرد. اینجور که نمی‌شود موفق شد! مگر اینکه بخواهید دولت را ناکارآمد نشان دهید. آقای رئیس جمهور اخیرا در سفر تبریز به من گفتند که به شدت با این موضوعات برخورد خواهند کرد.

دوستان! اگر واقعا عضو دولت هستید مصوبات دولت را باید اجرایی کنید و به آن عمل کنید. اگر نمی‌خواهید عضو دولت باشیم استعفا بدهیم برویم. واقعا من گله از خودمان دارم. 

خواهش می‌کنم با ما بازی نکنید. اگر قبول ندارید وزیرتان بیاید و بگوید این مصوبات را قبول نداریم. اگر کسی این کار را قبول ندارد مجبور نیست در رأس این کار باشد. مدیر کلی که سیاست‌های مجموعه را نمی‌تواند در منطقه اجرا کند مجبور نیست بماند. استعفا بدهد و برود.

 

در ادامه این نشست کارشناسان سازمان‌های مختلف به ارائه گزارش از عملکرد سازمان خود پرداختند.

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید