احیای دریاچه ارومیه وارد فاز پنجم همکاری با ژاپن شد

احیای دریاچه ارومیه وارد فاز پنجم همکاری با ژاپن شد

سند فاز پنجم همکاری مشترک برنامه عمران ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت دولت ژاپن تحت عنوان پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» به امضا رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در مراسم امضای این سند عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست وضعیت کنونی دریاچه ارومیه را نتیجه مدیریت نامناسب منابع آبی حوضه آبریز، سدسازی و برداشت های بی رویه از منابع آبی دانست و در ادامه از دولت ژاپن برای همکاری های صورت گرفته تاکنون، تشکرکرد.
وی همچنین از تمرکز پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» روی مسایل اجتماعی و تلاش برای جلب مشارکت مردم برای احیای دریاچه به عنوان یکی از مهمترین نقاط قوت این پروژه یاد کرد و ادامه داد: انجام اینگونه اقدامات کاری بسیار سخت و نیازمند صرف وقت و هزینه بسیار است. 
کلانتری همچنین اظهار کرد: دولت ایران تمایل بسیاری به تلاش برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه و جلب حمایت های مالی ملی و بین المللی برای این منظور دارد.

در ابتدای مراسم، حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست نسبت به نتایج مثبت پروژه و همچنین ادامه همکاری با دولت ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه ابراز خرسندی کرد.
وی گفت: از میان ۳۰۰۰ روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکنون ۱۱۰ روستا تحت پوشش پروژه قرار گرفته و امیدواریم ادامه همکاری میان دولت ژاپن و ایران موجبات احیای دریاچه ارومیه را فراهم آورد.

همچنین ابوالفضل آبشت، مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران ضمن ارائه گزارش نتایج و دستاوردهای اجرای فازهای پیشین پروژه از اجرای موفقیت آمیز و نتایج مثبت حاصل شده از اقدامات صورت گرفته در فازهای پیشین این پروژه ابراز خرسندی کرد و گفت: ارتقای مسئولیت پذیری اجتماعی و جلب مشارکت جوامع محلی در راستای احیای دریاچه ارومیه یکی از اهداف مهم این پروژه است و بیش از ۱۱۰۰۰ نفر از جوامع محلی و کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در اجرای این پروژه همکاری داشته اند.
وی افزود: خروجی های این پروژه نیز نتیجه همکاری بین بخشی میان نهاد های مختلف ملی و بین المللی از جمله دولت ژاپن، برنامه عمران ملل متحد، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست، آب منطقه ای، سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی در دو استان آذربایجان غربی و شرقی بوده است.

در ادامه 'هیرویاسو کوبایاشی'، سفیر دولت ژاپن در ایران نیز ضمن اشاره به شروع همکاری بین دولت ایران و دولت ژاپن در ارتباط با احیای دریاچه ارومیه بعد از مذاکره رئیس جمهور و نخست وزیر کشور ژاپن در سال ۲۰۱۳، افزود: بازدید های صورت گرفته از روستاهای پایلوت پروژه در استان های آذربایجان شرقی و غربی، نشان می دهد که پروژه طی چهار سال گذشته پیشرفت خوبی داشته و قرار است تعداد روستا ها در فاز پنجم این همکاری از ۱۱۰ به ۱۳۰ افزایش یابد.

پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» بر اساس تعاملات متقابل انجام شده بین دولت ایران و ژاپن برای همکاری در زمینه های محیط زیستی و همچنین به دلیل شرایط بحرانی دریاچه ارومیه، از سال ۲۰۱۴ آغاز شد.
ارتقای سطح اطلاعات و درک جوامع محلی از نقش مهمی که در استفاده از روش های کشاورزی پایدار و احیای دریاچه ارومیه دارند، گسترش کشاورزی پایدار در ۱۳۰ روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف کاهش مصرف آب و نهاده های شیمیایی و بسیج اجتماعی به منظور انجام اقدامات احیایی دریاچه ارومیه و حفاظت از تنوع زیستی اهداف این پروژه است.
این پروژه با اختصاص بودجه ۴ میلیون دلار توسط دولت ژاپن در چهار سال گذشته اجرا شده است.

این مراسم با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست، سفیر دولت ژاپن، نماینده مقیم موقت برنامه عمران ملل متحد در ایران، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیران کل ادارات محیط زیست و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان های آذربایجان غربی در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید