محدودیت کشت چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ادامه دارد

محدودیت کشت چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ادامه دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: محدودیت سقف کشت چغندرقند در هشت شهرستان این استان که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار گرفته است با هدف مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی ادامه دارد.

اسمعیل کریم زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این شهرستان ها شامل ارومیه، میاندوآب، سلماس، پیرانشهر، نقده، مهاباد، خوی و اشنویه است و نظارت ها بر میزان کشت چغندرقند در این مناطق تشدید می شود.
وی با اشاره به اینکه امسال سطح زیر کشت چغندرقند این استان حدود ۲۳ هزار هکتار خواهد بود، افزود: ۱۲ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان ها زیر کشت محصول چغندرقند می رود. 
کریم زاده با اشاره به فعالیت پنج کارخانه قند موجود در آذربایجان غربی گفت: حداکثر چغندرقند مورد نیاز کارخانجات قند استان در حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است و سطح ابلاغی با این ظرفیت همخوانی دارد.
وی بیان کرد: در بقیه مناطق استان مانند نقاط شمالی و شهرستان ماکو کشاورزان می‌توانند به هر میزان که می‌خواهند برای کشت چغندرقند اقدام کنند. 
کریم زاده اضافه کرد: بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه سطح زیر کشت محصولات پر آب بر مانند چغندرقند در استان باید کاهش یابد و محصولات زودرسی چون ذرت دانه ای و جو جایگزین شود.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی دارای ۷۴۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت است که از این میزان سالانه افزون بر ۳۲ هزار هکتار به صورت ابلاغی و آزادکاری زیر کشت چغندرقند قرار می گیرد.
میزان تولید این محصول در سال قبل در استان از ۱.۵ میلیون تن فراتر رفت.

دسته بندی موضوعی:

افزودن دیدگاه جدید