تجريشی: سد بوكان يكی از مكانيزم های كنترلی در افزايش تراز درياچه اروميه است

در نشست «چگونگی مديريت تامين منابع مورد نیاز برای احيای درياچه اروميه» مطرح شد:

تجريشی: سد بوكان يكی از مكانيزم های كنترلی در افزايش تراز درياچه اروميه است

مدير دفتر برنامه ريزي و تلفيق ستاد احياي درياچه اروميه، گفت: اگر بخواهیم تراز دریاچه را افزایش دهیم باید از سد بوکان به عنوان یکی از مکانیزم‌های کنترلی استفاده کنیم.

 

به گزارش روابط عمومي ستاد احيا درياچه اروميه، نخستين نشست از سلسله نشست‌های تخصصی نقد و بررسی عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه با موضوع «چگونگي مديريت تامين منابع مورد نیاز براي احياي درياچه اروميه»، روز گذشته، سه شنبه، ١٢ تير در دانشگاه اميركبير برگزار شد.

 

دكتر مسعود تجريشي، مدير دفتر برنامه ريزي و تلفيق ستاد احيا درياچه اروميه كه به عنوان يكي از سخنرانان در اين نشست حضور داشت با نقد عملكرد وزارت نيرو در عدم پايبندي به مصوبات، گفت: از ۲۵ شهریور سال ۹۳ وزارت نیرو موظف شد تا بحث تعادل بخشی را به صورت برنامه ارائه کند و قرار بود طی این برنامه بتوانیم ظرف مدت ۲۰ سال در حوزه آبریزها به تعادل برسیم.

 

وی افزود: ۲ تیر ۹۴ هیات وزیران تصویب کرد که حق آبه زیستی برای تالاب‌ها از رودخانه‌های بالادست توسط وزارت نیرو تامین شود. بر اساس این برنامه دو میلیارد و ۵۷۸ میلیون متر مکعب نیاز زیست محیطی آب به دریاچه ارومیه باید اختصاص داده شود.

 

 

تجريشي با اشاره به رودخانه‌هايي كه مي‌توانند آب مورد نياز درياچه اروميه را تامين كنند، ادامه داد: در حال حاضر ۸۱ سد در حال بهره‌برداری در کشور داریم که ۱۳ سد، ملی هستند که می‌توانند ۹۵ درصد قدرت تنظیمی آب را داشته باشند همچنین ۱۶ رودخانه مهم کشور می‌توانند دو میلیارد و ۵۷۸ میلیون متر مکعب نیاز آبی دریاچه را تامین کنند.

وي با بیان اینکه روی هشت رودخانه سدهای ملی داریم که می‌توانند حدود ۷۷ درصد آب برای دریاچه ارومیه رهاسازی کنند، اظهار كرد: متاسفانه طی سال‌های مختلف هر بهره‌برداری که از سدهای جدید انجام داده‌ایم تراز سطح دریاچه ارومیه پایین‌تر آمده است.

 

مدير دفتر برنامه ريزي و تلفيق ستاد احيا درياچه اروميه به حق آبه بزرگترين درياچه داخلي ايران اشاره كرد و گفت: با فرض اینکه در چهار سال گذشته ۵۲۲۰ میلیون متر مکعب آب تجدید پذیر از سدها بهره برداری کرده‌ایم حق دریاچه ارومیه را نداده‌ایم. ۳۸ درصد به عنوان حق‌آبه دریاچه ارومیه است که طی سال‌های گذشته تنها ۱۵ درصد آن به دریاچه اختصاص پیدا کرده است.

 

وي ادامه داد: در مدت زمان دو سال اخیر به کمک وزارت نیرو و با خرد جمعی توانستیم از سهم ۳۸ درصدی دریاچه ارومیه از آب‌های تجدید پذیر ۲۵ درصد آن را به دریاچه اختصاص دهیم.

 

تجریشی با بيان اينكه ۱۲ میلیارد متر مکعب حق‌آبه دریاچه ارومیه خورده شده است، افزود: حق‌آبه ارومیه طی این سال‌ها سهم مصارفی مانند کشاورزی، شرب و صنعت پرداخت شده است در حالی‌که طی سه سال اخیر سهم محیط زیست به ترتیب تنها ۲۱، ۳۰ و ۴۵ درصد پرداخت شده اما در شورای عالی محیط زیست به وزارت نیرو تکلیف کرده است که ابتدا سهم شرب و سپس سهم محیط زیست را پرداخت کند.

 

مسعود تجريشي با انتقاد از نحوه مديريت آب ذخيره شده در پشت سدها، گفت: از مقدار دو میلیون و ۸۲۳ متر مکعب آبی که از بهمن ماه تا فروردین ماه امسال به دریاچه ارومیه اختصاص داده شده بود تنها ۱۰۴۷ میلیون مکعب رهاسازی شده است و متاسفانه حدود ۹۶۱ میلیون آب سدها سرریز کرده است که با مدیریت می‌توانستیم جلوی این سرریز آب را بگیریم همچنین طی خرداد ۹۷ باید ۳۲۸ میلیون متر مکعب آب به دریاچه رهاسازی می‌شد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

تجريشي در پاسخ به ادعای نمایندگان وزارت نیرو که مدعی شدند حقابه پرداخت نشده دریاچه ارومیه در سال های گذشته را یکجا داده‌ایم، تاكيد كرد: طی سه سال گذشته آب مازادی که باقی مانده بوده رها سازی نشده و خداوند در این سه سال هر سه الگوی بارشی بسیارکم، نرمال و ۴۵ درصد بیش از نرمال را به ما داده اما سوال اين است كه مدیریت در این سه سال چگونه عمل كرده است.

 

 

وي در بخش پايانی سخنانش بر اهمیت سد بوکان برای احیای دریاچه ارومیه تاكيد كرد و گفت: از زمانی که رهاسازی از سد بوکان را آغاز کردیم تراز دریاچه ارومیه افزایش پیدا کرد بنابراین اگر بخواهیم تراز دریاچه را افزایش دهیم باید از سد بوکان به عنوان یکی از مکانیزم‌های کنترلی استفاده کنیم.

 

به گزارش روابط عمومي ستاد احيا درياچه اروميه، محمد حاج رسولي‌ها، مديرعامل شركت منابع آب ايران كه به عنوان سخنران در اين نشست حضور داشت، درباره يكي از دلايل سريز بعضي از سدها در ارديبهشت امسال و هدر رفتن آب به دليل نداشتن برنامه اي مناسب براي مديريت آن، گفت: پیش بینی های مربوط به منابع آب دریاچه ارومیه متولیان مختلفی دارد و از سازمان هواشناسی گرفته تا دانشگاه‌ها پيش بيني هاي مختلفي را انجام مي دهند.

 

وی با اشاره به انتقاد مسئولان محیط زیست درباره اختلاف پیش بینی‌های بارشی محیط زیست و وزارت نیرو افزود به دلایلی که ذکر شد نباید پیش‌بینی مهرماه را با پیش‌بینی اسفندماه سازمان محیط‌زیست مقایسه کرد زيرا بارندگی که در اردیبهشت ماه امسال رخ داد دو برابر متوسط بارندگی نرمال اردیبهشت بود و هیچ نهادی این را پیش بینی نکرده بود.

 

وي افزود: سازمان هواشناسی در بیست و هشتم اسفندماه گذشته پیش بینی کرده بود که بارندگی فصل بهار کمتر از نرمال خواهد بود و افزایش ۱.۵ درجه ای دما در فصل بهار تداوم خواهد داشت. چیزی که با اتفاقات اخیر تایید نشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: یکی از شاخص‌های مهم ارزیابی پیش‌بینی‌های ما میزان برف حوضه‌ها است. موضوع دیگری که باید بیان کنم این است که در حوضه زاینده رود یا مسئله در حوضه بوکان اتفاقی که در ورودی آب ما رخ داد هیچ جا پیش بینی نشده بود و دو برابر نرمال بارندگی بوقوع پیوست.

 

وی، اظهار كرد: بر اساس پیش بینی ها قرار بود ۱۷۰ میلیون متر مکعب از بوکان رهاسازی کنیم که ۱۷۷ میلیون متر مکعب در فروردین ماه رهاسازی کردیم و بعد از بارندگی هایی که پیش بینی نشده بود در همین اردیبهشت ماه هم دوباره ۱۷۰ میلیون متر مکعب رهاسازی کردیم. یعنی رهاسازی آب ما نسبت به پیش بینی ها ۱۰۴ درصد رشد داشت.

 

 

 در اين نشست علاوه بر دکتر تجریشی و مهندس حاج‌رسولی‌ها، دكتر رضا مكنون، رئیس پنل، دکتر احمدی، دبیر نشست، دکتر جمشید موسوی، مسئول کارگروه منابع آب ستاد احیای دریاچه ارومیه و آرش اخوان، سرپرست دفتر بهره برداری از تاسیسات تامین آب شرکت مدیریت منابع آب ایران حضور داشتند.

 

اخبار مرتبط

افزودن دیدگاه جدید