بازدید کارشناسان سازمان برنامه و بودجه از پروزه تصفیه‌خانه تبریز

بازدید کارشناسان سازمان برنامه و بودجه از پروزه تصفیه‌خانه تبریز

دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی: مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز یکی از پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌‌های فاضلاب شهری است که جدا از کارکرد اصلی خود، در راستای احیای دریاچه ارومیه نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. یکی از اهداف مهم احداث مدول دوم تصفیه خانه‌ فاضلاب کلانشهر تبریز، استفاده از پساب‌های تولیدی به عنوان تأمین کننده‌ی بخشی از آب مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه است.

به گزارش دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در تبریز، هفته گذشته بازدیدی از پروژه‌ی‌تصفیه خانه‌ی فاضلاب شهری تبریز و بررسی میزان پیشرفت پروژه توسط کارشناسان سازمان برنامه و بودجه با همراهی مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه، همکاران دفتر مرکزی و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی به عمل آمد.

خلیل ساعی، مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیا در استان در محل بازدید از خط دوم انتقال آب به دریاچه ارومیه در استان آذربایجان شرقی تصریح کرد : طبق بازدید هر ساله سازمان برنامه و بودجه کشور از پروژه‌هایی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای احیای این دریاچه از طریق سه استان قابل اجراست که این بازدیدها ابتدا از استان آذربایجان غربی شروع و سپس در استان ما انجام گرفته است.

وی ادامه داد : بازدیدهای انجام گرفته از سه پروژه مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز، خط دوم انتقال آب به دریاچه ارومیه در استان آذربایجان شرقی و آرباتان می‌باشد که ضمن مشاهده‌ی میزان پیشرفت فیزیکی در نهایت طبق آگاهی که از بازدید این پروژه‌ها به دست می‌آید در مراحل برنامه ریزی، تخصیص صورت می‌گیرد.

 

ساعی در پایان با ابراز رضایت از انجام گرفتن این بازدیدها در استان آذربایجان شرقی و استان‌های حوضه آبریز که با آگاهی و مفید بودن هر چه تمام صورت می‌گیرد خاطر نشان ساخت : پروژه‌های که پیشرفت خوبی داشته در حداقل زمان امکان بهره‌برداری و تخصیص ممکن می‌گردد و در نهایت با تمام این پروژه‌ها به برنامه‌های ستاد احیا که شامل انتقال آب، مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهری و سایر پروژه‌هاست می‌توانیم دست یابیم و تکمیل شدن هر پروژه، کمک دو چندانی به احیای دریاچه ارومیه می‌کند. همواره از بازدیدهای انجام گرفته استقبال و همراهی نموده‌ایم تا بتوانیم به هدف نهایی خود دست یابیم.

عباسی، مدیر پروژه مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهری تبریز در محل بازدید از مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهری هم در جریان این بازدید افزود : طرح فاضلاب تبریز برای ۲ میلیون و سیصد و پنجاه هزار نفر در نظر گرفته شده و سعی بر آن است که ۲ هزار و سیصد کیلومتر شبکه کار شود تا پساب حاصل، ۱۷۵ میلیون متر مکعب گردد.

وی با تأکید بر اینکه  ۱۶۷۰ هزار کیلومتر شبکه کار شده  و ۴۹۱ هزار انشعاب فاضلاب در سطح شهر به مردم واگذاری شده است ادامه داد : طبق تفاهم نامه سال ۱۳۹۳ با ستاد احیای دریاچه ارومیه، ۳۰۰ کیلومتر لوله گذاری شبکه در داخل شهر، احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهری با ظرفیت ۷۵ میلیون متر مکعب انجام گرفته است که در قبال آن، ۱۲۵ میلیون متر مکعب، مجموع دو ظرفیت تصفیه خانه را متعهد بودیم که به دریاچه ارومیه هدایت کنیم که اعتبار مورد نیاز نیز حدود ۴۲۰ میلیارد تومان برآورده شده است.

عباسی افزود : از سال ۱۳۹۳ تاکنون، از ۴۲۰ میلیارد مصوب تفاهم نامه، ۲۴۶ میلیارد تومان تصویب شده که تخصیص آن ۱۲۰ میلیارد تومان می‌باشد که از مبلغ گفته شده ، ۵۴ میلیارد تومان صرف شبکه و خط انتقال و ۶۵ میلیارد تومان برای تصفیه خانه هزینه شده است. از جمله اقدامات انجام  یافته ، ۱۴۱۰ کیلومتر و ۲۷۷ انشعاب و ۲۶۰ کیلومتر شبکه است که حدود ۲۱۳ هزار انشعاب اضافی واگذار شده است.

وی در پایان با تأکید بر آغاز عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهری  در  سال ۱۳۹۵ و با در نظر گرفتن برای یک میلیون جمعیت و وجود چند قرارداد فاینانس داخلی، خاطر نشان ساخت : تنها راهی که زودتر از موعد مقرر امکان بهره‌برداری از تصفیه خانه را ممکن می‌ساخت اقداماتی از جمله فازبندی، جدا سازی فاز لجن و مایع و سوق دادن اعتبارات به سمت بخش مایع را می‌توان برشمرد.

پس از بازدید میدانی، جهت دست یابی هر چه سریع‌تر به اهداف اصلی که همانا احیای دوباره دریاچه ارومیه می‌باشد تدابیر لازم اتخاذ و در دستور کار دستگاه‌های ذی ربط قرار گرفت. هم چنین بازدیدهای انجام گرفته از محل خط دوم انتقال آب به دریاچه ارومیه از استان آذربایجان شرقی و مدول دوم تصفیه خلنه فاضلاب شهری مورد صحه سنجی و کیفیت سنجی قرار گرفت و پیشنهادات جهت برطرف شدن نواقص و فرصت‌های بهبود ارائه گردید.

 

 

 

اخبار مرتبط

افزودن دیدگاه جدید