شناسایی کانونهای تولید ریزگرد و تثبیت آنها

30%
شناسایی کانونهای تولید ریزگرد و تثبیت آنها

تواتر خشک و تر شدن حاشیه غربی دریاچه در سال‏ های اخیر، در حدفاصل بین روستای جبل کندی و دریاچه باعث ایجاد نواری بیابانی با تپه ‏های ماسه بادی و شن ‏های روان گردیده است. در حال حاضر این تپه‏ های ماسه بادی و شن‏ های روان در امتداد مرز دریاچه از پل شهید کلانتری تا روستای جبل ‏کندی قابل مشاهده بوده و دارای مساحتی حدود 100 کیلومتر مربع می‏ باشد. با ادامه یافتن وضعیت خشک شدن دریاچه ارومیه بیم آن می‏رود که حدفاصل بین روستای جبل کندی و شهر قوشچی نیز وضعیتی مشابه این منطقه پیدا کرده و وسعت این منطقه بیابانی تا 200 کیلومترمربع افزایش یابد.

تبدیل این منطقه به یک منطقه بیابانی با شن‏ های روان،که در سال‏های گذشته جزو بدنه آبی دریاچه به حساب می‏ آمده خطرات زیادی را برای پوشش گیاهی و جمعیت ساکن در حاشیه آن به همراه خواهد داشت. بر اساس بررسی ‏های صورت گرفته در دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، تنها در شعاع 10 کیلومتری این منطقه حدود 20000 هکتار پوشش گیاهی وجود داشته و 36000 نفر سکونت دارند که اکثرا مراکز جمعیتی روستایی هستند. اما وزش‏های بادهای شدید می‏تواند این شن‏ های روان را به مسافت‏ های دورتر و مراکز شهری مانند شهر ارومیه با فاصله 30 کیلومتری نیز برساند. در این صورت جمعیتی حدود 740000 نفر و پوشش گیاهی حدود 58000 هکتار در معرض خطر قرار خواهند گرفت. با توجه به تهدیدات ذکرشده در منطقه جبل، انجام اقدامات فوری در سال جاری برای کنترل و تثبیت ریزگردها و همچنین جلوگیری از بیابان زایی در حاشیه غربی دریاچه ضروری به نظر می‏رسد، لذا در این راستا سازمان حفاظت محیط‌زیست پس از انجام بررسی‌ها و مطالعات تفصیلی، مجموعه‌ای از اقدامات نهال‌کاری را پیش‌بینی کرده و مجموعه‌های توانمند را شناسایی نموده است.

چهار گونه از درختان و درختچه ها برای کاشت در این منطقه انتخاب شده بود که بر اساس بررسی های علمی دو گونه سنجد و پسته وحشی به دلیل نیاز آبی بالا مورد تایید قرار نگرفتن اما دو گونه قره داغ و گز که مستعد رویش در چنین شرایط آب و هوایی و خاک بوده و همچنین در حاضر نیز در وضعیت فعلی بصورت خودرو در داخل منطقه مورد تثبیت رشد نموده و بومی منطقه می باشند انتخاب گردید.

 

عنوان مصوبه شناسایی کانون های ریزگرد و تثبیت آنها
عنوان پروژه  شناسایی کانون های ریزگرد و تثبیت آنها ( در داخل محدوده پارک ملی)
عنوان طرح  حفاظت و احیای تالاب های در معرض خطر کشور
دستگاه مسئول اجراء

شرکت آب منطقه ای کردستان

حجم پروژه 

400 هکتار

میزان پیشرفت پروژه نصب به اهداف سال 1393  30 درصد 
اعتبار هزینه شده یک میلیارد تومان